3-6 Yaş aralığında olan çocukların duygu düzenleme becerileri ile mizaç özellikleri ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining The Relationship Between The Emotional Regulation Skills Of Children Aged 3-6 And Their Temperament Characteristics And Parental Attitudes
  1. Tez No: 905423
  2. Yazar: BETÜL GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada 3-6 yaş aralığında olan çocukların duygu düzenleme becerileri ile mizaç özellikleri ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 3-6 yaş aralığında olan 106 çocuğu kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Duygu Düzenleme Ölçeği (DDÖ), Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ), Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği (ÇKMÖ) ve Demografik değerlendirme formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan çocukların duygu düzenleme yetersizliği ile sıcakkanlılık/ utangaçlık ve tepkisellik mizaç özellikleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunurken ,ritmiklik mizaç özellikleri arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur.Duygu düzenleme becerileri ile sıcakkanlılık/utangaçlık ve tepkisellik özellikleri arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunurken ritmiklik mizaç özelliği ile negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme becerileri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişki incelendiğinde ise istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmamıştır. Mizaç özellikleri ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişki incelendiğinde aşırı koruyucu ebeveyn tutumu ile sıcakkanlılık / utangaçlık mizaç özellikleri arasında anlamlı fark bulunmuştur.Bu fark, demokratik ile otoriter ,otoriter ile izin verici ve izin verici ile aşırı koruyucu grupların ÇKMÖ Sıcakkanlılık/Utangaçlık puanları arasındaki farklardan kaynaklanmıştır. Cinsiyetlerine göre incelendiğinde , çocukların duygu düzenleme toplam puanı ile duygu düzenleme kontrol puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca değişkenlik / olumsuzluk puanları arasında da istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamıştır. Yaşlarına göre incelendiğinde, çocukların yaşları ile duygu düzenleme toplam puanı , duygu düzenleme kontrol puanı ve değişkenlik / olumsuzluk puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Cinsiyetlerine göre mizaç özellikleri incelendiğinde ise ritmiklik , sebatkarlık , sıcakkanlılık/ utangaçlık ve tepkisellik mizaç özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yaşları ile mizaç özellikleri arasındaki ilişki incelendiğinde ise ritmiklik,sebatkarlık,tepkisellik ve sıcakkanlılık/ utangaçlık mizaç özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the relationship between the emotional regulation skills of children aged 3-6 and their temperament characteristics and parental attitudes. The study group of the research includes 106 children between the ages of 3-6. Emotion Regulation Scale (EDS), Parental Attitude Scale (ETS), Brief Temperament Scale for Children (CCMS) and Demographic evaluation form were used as data collection tools in the study. While there was a positive, statistically significant relationship between the lack of emotional regulation and the temperament characteristics of warmth/shyness and reactivity of the children participating in the study, a negative, statistically significant relationship was found between the temperament characteristics of rhythmicity. While there was a positive, statistically significant relationship between emotion regulation skills and the characteristics of warmth/shyness and reactivity, a negative, statistically significant relationship was found with the temperament trait of rhythmicity. When the relationship between emotion regulation skills and parental attitudes was examined, no statistically significant relationship was found. When the relationship between temperament characteristics and parental attitudes was examined, a significant difference was found between the overprotective parental attitude and the warm-heartedness/shyness temperament characteristics. This difference resulted from the differences between the MCMS Warmth/Shyness scores of the democratic and authoritarian, authoritarian and permissive, and permissive and overprotective groups. When examined according to gender, no statistically significant relationship was found between the children's total emotion regulation score and emotion regulation control score. Additionally, a statistically significant relationship was found between variability/negativity scores. When examined according to their ages, no statistically significant relationship was found between the children's ages and their total emotion regulation score, emotion regulation control score, and lability/negativity scores. When temperament characteristics were examined according to gender, no statistically significant difference was found between the temperament characteristics of rhythmicity, perseverance, warmth/shyness and reactivity. When the relationship between their age and temperament characteristics was examined, no statistically significant relationship was found between the temperament characteristics of rhythmicity, persistence, reactivity and warmth/shyness.