14- 16 yaş arası amatör futbolcuların akustik ses analizi özellikleri ve subjektif ses değerlendirme sonuçlarının kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of acoustic voice analysis characteristics and subjective voice evaluation results of 14-16 year-old amateur football players with control group
- Tez No: 905448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
TAKVA, Onur. 14- 16 Yaş Arası Amatör Futbolcuların Akustik Ses Analizi Özellikleri ve Subjektif Ses Değerlendirme Sonuçlarının Kontrol Grubu ile Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Nevşehir, 2024. Amaç: 14-16 yaş arası amatör futbolcuların ses özelliklerini akustik ses analizi, aerodinamik ölçümler ve subjektif ses değerlendirme yöntemleri ile incelemek ve elde edilen ölçümleri aynı yaş grubunda yer alan ve normofonik sese sahip kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Bu çalışmanın sonucunda amatör futbolcuların ses özelliklerine ilişkin bilgi edilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmanın katılımcıları yaşları 14-16 arasında değişen, amatör futbolcu lisansı olan 37 çocuk (yaş ortalaması 14,95±0,88) ve herhangi bir ses bozukluğu bulunmayan olan 36 çocuktan (yaş ortalaması 14,97±0,85) oluşmaktadır. Her iki grubun da“PRAAT”programı kullanılarak jitter (local), shimmer (local) ve harmonik gürültü oranı (HGO), F0, AVQI, düzleştirilmiş kepstral tepe çıkıntısı (CPPS) değerlerine bakılmış ve aerodinamik değerlendirme için maksimum fonasyon süresi (MFS) ve s/z oranı değerlendirmeleri yapılmıştır. Ses bozukluğunun çocuk üzerindeki sosyal, duygusal vb. etkilerini belirlemek için Pediatrik Sesle İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (PSİYKÖ) ve Çocuklarda Ses Handikap Endeksi (ÇSHE) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Takva, Onur. Comparison of Acoustic Voice Analysis Characteristics and Subjective Voice Evaluation Results of 14-16 Year-Old Amateur Football Players with Control Group, Master's thesis Nevşehir, 2024. Objective: The aim of this study was to investigate the voice characteristics of amateur football players aged 14-16 years through acoustic voice analysis, aerodynamic parameters and subjective voice evaluation methods and to compare the obtained measurements with a control group in the same age group with normophonic voice. This study aimed to provide information about the voice characteristics of amateur football players. Materials and Methods: The participants of the study consisted of 37 children (mean age 14.95±0.88 years) aged 14-16 years with amateur football player licence and 36 children (mean age 14.97±0.85 years) without any voice disorder. Using the“PRAAT”program, jitter (local), shimmer (local), harmonic noise ratio (HNR), F0, AVQI, and smoothed cepstral peak prominence (CPPS) values were evaluated. For the aerodynamic assessment, maximum phonation time (MPT) and s/z ratio evaluations were performed on both groups.The Paediatric Voice Related Quality of Life Scale and the Paediatric Voice Handicap Index (PHSI) were conducted to determine the social, emotional, etc. effects of voice disorder on the child.