Düzlemsel şekil anaçizgilerinin Bézier eğrileri ile modellenmesi
Modeling planar shape mainlines with Bézier curves
  1. Tez No: 905457
  2. Yazar: AHMET BERK AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bézier eğrisinin yönünü ve şeklini kontrol noktaları belirtmektedir. Adını 1960'larda Renault otomobillerinin kaporta yüzeyini matematiksel olarak temsil etmek için eğri formülü geliştiren mühendis Pierre Bézier 'den almıştır (Mortenson, 1999). Bézier eğrileri öncelikli olarak otomotiv sektöründe araç tasarımında daha kıvrımlı, modern ve şık tasarımlar elde etmeyi çok kolaylaştırmıştır. Hazır olan bir şekil veya sıfırdan tasarlanan bir şekil çok sayıda koordinat noktasına sahiptir. Tasarımda bu koordinat noktalarını hesaplamak ve uygulamada kullanmak hem zorlu hem de vakit alan bir süreçtir. Bézier eğrileri bu süreci kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada bu sorundan yola çıkarak düzlemsel şekil anaçizgilerinin Bézier eğrileri İle modellenmesi konu alınmıştır. Ayrıca Bézier eğrisi ile şekil modellenmesinin, matematiksel ifadelerle modellenen şekillere kıyasla ne oranda hatalı modelleme yaptığına dair deneyler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Control points indicate the direction and shape of the Bézier curve. It takes its name from engineer Pierre Bézier, who developed the curve formula to mathematically represent the body surface of Renault automobiles in the 1960s (Mortenson, 1999). Bézier curves have made it much easier to achieve more curved, modern and stylish designs in vehicle design, primarily in the automotive industry. A ready-made shape or a shape designed from scratch has many coordinate points. Calculating these coordinate points in design and using them in practice is both a challenging and time-consuming process. Bézier curves facilitate this process. Based on this problem, this study focuses on modeling planar shape main lines with Bézier curves. In addition, with the Bézier curve, the formal modeling of the shape has been included in the extent to which faulty modeling compared to the shapes modeled with mathematical expressions.