Farklı kanal konfigürasyonlarının atımlı ısı borularının performansı üzerindeki etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the effect of different channel configurations on the performance of pulsating heat pipes
  1. Tez No: 905474
  2. Yazar: AYŞE CANDAN CANDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN, DOÇ. DR. BURAK MARKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, farklı kanal konfigürasyonlarına sahip düz plakalı kapalı döngülü atımlı ısı borularının ısıl performans ve akış karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada, bakır malzeme kullanılarak üretilmiş atımlı ısı boruları için iş akışkanı olarak etanol kullanılmıştır. Deneyler, farklı eğim açılarında (-90⁰, 0⁰, 30⁰, 60⁰ ve 90⁰), dolum oranlarında (%20, %40, %50, %60 ve %80) ve ısıl yüklerde geometrik olarak beş farklı ısı alıcı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kademeli kesit değişimi sunan geometrik yapı, dengelenmemiş kılcallık kuvveti etkisiyle salınımlı akış karakteristiklerini iyileştirerek, az sayıda döngüye sahip atımlı ısı borularının yer çekimi desteği olmadan çalışabilmesini sağlamıştır. Kabarcıklı ve taşınımlı kaynama mekanizmaları ile yapıya özgü akış olayları yüksek hızlı kamera desteğiyle incelenmiştir. Bakır atımlı ısı borularına ek olarak stereolitografi (SLA) tekniğiyle üretilen polimerik atımlı ısı boruları da deneysel olarak incelenmiştir. Dikey konumlandırmada, sabit dolum oranı (%50) ve farklı ısıl yükler altında FC-72 iş akışkanı kullanılarak deneyler yapılmıştır. Bulgular, üniform olmayan kanal konfigürasyonlarının daha iyi ısı transfer performansı, sıvı dağılımı ve çalışma stabilitesi sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thermal performance and flow characteristics of flat plate closed loop pulsating heat pipes with different channel configurations are experimentally investigated. Ethanol was used as the working fluid for the pulsating heat pipes manufactured using copper material. The experiments were performed using five different geometrical heat sinks, various inclination angles (-90⁰, 0⁰, 30⁰, 60⁰, and 90⁰), filling ratios (20%, 40%, 50%, 60%, and 80%), and heat loads. The geometric structure, featuring a gradual change in cross-sectional area, enhanced the oscillating flow characteristics through unbalanced capillary forces, enabling pulsating heat pipes with a limited number of turns to operate without gravitational support. Flow phenomena were examined using a high-speed camera. The study also involved the experimental analysis of polymeric pulsating heat pipes fabricated through stereolithography (SLA). The experiments were conducted in a vertical position, constant filling ratio (50%), and different heat loads, using FC-72 as the working fluid. The results indicated that non-uniform channel configurations provide better heat transfer performance, fluid distribution, and operational stability.