Gökuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss walbaum) ve melez albinolarının kan kimyası üzerine campylobacter upsaliensis enfeksiyonunun etkileri
- Tez No: 90548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYİT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Araştırmada, gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss Walbaum) ve albino melezlerinde Campylobacter npsaliensis enfeksiyonunun klinik etkileri ile balıkların kan kimyasında meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Balıklara 5xl05 canlı Campylobacter ııpsaliensis bakteri hücresi intramüsküler yolla enjekte edilerek oluşturulan enfeksiyonun normal gökkuşağı alabalığı grubunda %90, melez albino grupta ise %100 ölüme sebep olduğu gözlenmiştir. Ancak melez albino balıkların stres ve enfeksiyondan çok daha çabuk etkilendikleri görülmüştür. Enfeksiyonun etkisi ile koma haline giren balıkların ve enjeksiyon sırasında stresin etkisi ile ölen balıkların kan glukoz seviyelerinde önemli azalmalar görülmüştür (p0.05). Enfeksiyondan ölen normal alabalıkların ve melez albinoların serum trigliserit seviyelerinin sağlıklı kontrol grubuna göre önemli derecede yükseldiği görülmüş (p0.05). Enfeksiyondan ölen normal gökkuşağı alabalığı ve albino melezi balıklar ile enjeksiyon stresi ile ölen balıkların serum GOT(glutamat oksalasetat transaminaz) seviyeleri, sağlıklı kontrol grubuna göre artmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, clinical and biochemical effects of Campylobacter upsaliensis infection were investigated in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum) and gross-albino of these. The fish were infected that were intramuscularly injected with 5xl05 viable cell of Campylobacter upsaliensis. The experimental infection caused 90% and 100% mortalities in rainbow trout and gross-albino fish, respectively. It was observed which gross-albino fish was higher sensitive to stress conditions and infection than rainbow trout. The mean levels of blood glucose were significantly decreased in moribund stage of diseased fish groups and fish dead under injection stress (p0.05 ). The serum triglyceride values of Campylobacter upsaliensis infected fish groups (Gross-albino and rainbow trout) were significantly higher than that of healthy fish (p>0.05) while their differences was not significantly among the others. The mean activity of glutamate oxalacetate transaminase (GOT) (glutamate oksalasetat transaminase enzyme significantly increased in blood serum of infected rainbow trout gross-albino and fish dead from injection stress.