Aynı yaşlı fakat gelişmeleri farklı gökkuşağı alabalıkları (oncorhynchus mykiss walbaum) ve melez albinolarına campylobacter upsaliensis enfeksiyonunun etkileri
  1. Tez No: 90551
  2. Yazar: MURAT ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Araştırmada, gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss Walbaum) aynı yaşlı fakat gelişme durumları farklı ik grubunda ve albino melezlerinde Campylobacter upsaliensis enfeksiyonunun klinik etkileri ve grupların hassasiyetleri ile balıkların kan kimyasında meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Balıklara 5xl05 canlı Campylobacter upsaliensis bakteri hücresi intramüsküler yolla enjekte edilerek oluşturulan enfeksiyonun normal gökkuşağı alabalığı grubunun hem daha iyi gelişen ve ortalama 75.06Ü0.22 g canlı ağırlığa sahip grupta ve hem de daha düşük canlı ağırlığa sahip (ortalama 25.924±2.1 g) grupta %90 ölüme sebep olmuştur. Melez albino grupta ise %100 ölüme sebep olduğu gözlenmiştir. Ancak melez albino balıkların stres ve enfeksiyondan çok daha çabuk etkilendikleri görülmüştür. Enfeksiyonun ve enjeksiyon stresi ile koma haline giren albino melezi balıkların serum kreatinin seviyelerinde önemli azalmalar görülmüştür (p0.05). Enfeksiyon ve enjeksiyon stresi ile ölen albino melezi balıkların serum total protein seviyelerinde önemli azalmalar görülmüş (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, sensitivities to Campylobacter upsaliensis infection of two rainbow trout groups, which were different body weight but 1 -year-old clinical and biochemical effects of this infection were investigated in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum) and gross- albino of these. The fish were infected that were intramuscularly infected with 5x1 05 viable cell of Campylobacter upsaliensis.. Mortalities caused by infection were 90% in both low body weight (25.924±2.1 g) and high body weight (75.06±10.22 g) fish groups. It was obsorved which gross-albino fish was higher sensitive to stress conductions and infection than rainbow trout. The mean levels of blood serum creatinine were significantly decreased in gross-albino fish under injection and infection stress during moribund stage (p < 0.05). There were no statistically significant differences among albumin values of the groups (p > 0.05). Serum total protein levels in gross-albino fish dead under stress of injection were significantly decreased (p < 0.05) but no statistically significant differences (p > 0.05) were observed among the other treatments. Blood haematocrit levels of each infected fish group (rainbow trout and gross-albino) were significantly lower than that of healthy control fish (p < 0.05) while differences were not significant among the other groups.