Çağdaş sanatta benliğin ifade aracı olarak beden
The body as a means of expression of self in contemporary art
  1. Tez No: 905504
  2. Yazar: HASRET AVCIOĞULLARINDAN
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Benlik, günümüzün etkileşimli dünyasında önemi her geçen gün artan bir kavram olarak karşımıza çıkar. Kişinin kendi hakkındaki yargılarını ifade eden benliğin inşası bir anlamda bireyin varoluş çabası olarak görülebilir. Bu özelliğiyle benlik insanlık tarihinde kilit bir kavram olarak tarihin birçok döneminde sanatın konularından olduğu görülür. Çağdaş Sanatta Benliğin İfade Aracı Olarak Beden isimli bu çalışmada benlik kavramının bağlamları ortaya konularak çağdaş sanat eserlerinde benliğin ele alınma biçimleri incelenmiştir. Bu doğrultuda benlikle ilişkili olarak beden kavramına odaklanılmıştır. Bedenin sanat eserlerindeki temsili irdelenerek benlikle ilişkisi ortaya konulmuştur. Tezde çağdaş sanat üretimleri ve uygulama çalışmaları üzerinden; ötekiyle diyaloğun ve temasın benlik üzerindeki fiziksel ve duygusal etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The self is a concept whose importance is increasing day by day in today's interactive world. The construction of the self, which expresses one's judgements about oneself, can be seen as an individual's effort for existence. With this feature, it is seen that the self is a key concept in the history of humanity and has been one of the subjects of art in many periods of history. In this study titled The Body as a Means of Expression of the Self in Contemporary Art, the contexts of the concept of the self are revealed and the ways in which the self is handled in contemporary artworks are examined. In this direction, the concept of body was focused on in relation to the self. The representation of the body in works of art is analysed and its relationship with the self is revealed. The thesis examines the physical and emotional effects of dialogue and contact with the other on the self through contemporary art productions and application studies.