Vokal kord nodülü olan çocuklar ile sağlıklı sese sahip çocukların ses özelliklerinin karşılaştırılması ve vokal kord nodülü olan çocuklarda farklı ses terapisi yöntemlerinin etkililiğinin incelenmesi
Comparison of voice characteristics of children with vocal cord nodules and children with healthy voices and investigation of the effectiveness of different voice therapy techniques in children with vocal cord nodules
  1. Tez No: 645931
  2. Yazar: MARAL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, pediatrik grupta ses teli nodüllü sesi, sağlıklı sesten ayıran akustik ve aerodinamik özellikleri ortaya koymak ve ses teli nodül tanısı almış çocuklarda değişik ses terapisi uygulamalarının, tekniklerinin, programlarının etkililiğini sınamaktır. Bu çalışmaya 3-17 yaş arası toplam 80 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırma iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde ses teli nodülü tanısı almış 40 çocuk ile sağlıklı sese sahip 40 çocuğun aerodinamik ve akustik özelliklerindeki farklılıkları saptamaya yönelik karşılaştırmalı araştırma yöntemi uygulanmıştır. Birinci bölümün değerlendirmesinde CSL-MDVP'den 19, PAS'dan 39 parametre kıyaslanmıştır. İkinci bölümde ise ses teli nodülü tanısı almış 15 çocuğa ses terapisi uygulayarak sesin aerodinamik ve akustik gibi nesnel parametrelerinde, ayrıca GRBAS, SHE ve RŞÖ gibi öznel ölçümlerinde terapi öncesi-sonrasında bir fark olup olmadığını değerlendirmek amacıyla Gerçek Deneysel Desenler kategorisinde ön test- son test gruplu seçkisiz desen kullanılmıştır. Terapi uygulanan 15 çocuk üç gruba ayrılmışlardır. 1. grup 5 bireyden oluşmaktadır, haftada 1 seans sadece ses hijyeni uygulanmıştır. 2. grup 5 bireyden oluşmaktadır, haftada 1 seans ses hijyeni ile birlikte vokal fonksiyon egzersizleri uygulanmıştır. 3. grup 5 bireyden oluşmaktadır, haftada 1 seans ses hijyeni, vokal fonksiyon egzersizleri ve rezonans terapi uygulanmıştır. Tüm gruplara toplam 6 seans uygulanmıştır. 6 seanslık takip sonucunda, araştırmada uygulanan doğrudan ses terapisi yöntemlerinin tümü, ses teli nodülü tanısı almış çocuklarda işe yaradığı görülmüştür. Dolaylı ses terapi yöntemlerinden biri olan ses hijyeni programı ise tek başına uygulandığında işe yaradığı ama yetersiz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the acoustic and aerodynamic properties that distinguish vocal cord nodule voice from healthy voice in the pediatric group and to test the effectiveness of different voice therapy applications, techniques and programs in children diagnosed with vocal cord nodules. A total of 80 participants aged 3-17 years were included in this study. The research consists of two parts. In the first part, a comparative research method was applied to determine the differences in the aerodynamic and acoustic properties of 40 children diagnosed with vocal cord nodules and 40 children with healthy voices. In the evaluation of the first part, 19 parameters from CSL-MDVP and 39 parameters from PAS were compared. In the second part of the study, 15 children diagnosed with vocal cord nodules had voice therapy and a random pattern with pre-test and post-test groups in the Real Experimental Patterns category was used to evaluate whether there is a difference in objective parameters such as aerodynamic and acoustics analysis, as well as subjective measurements such as GRBAS, VHI and RSS before and after therapy. These 15 children who received therapy were divided into three groups. The first group consisted of 5 individuals, only vocal hygiene was applied once a week. The second group consisted of 5 individuals, vocal function exercises were applied together with vocal hygiene once a week. 3rd group consisted of 5 individuals, vocal hygiene, vocal function exercises and resonance therapy were applied 1 session per week. A total of 6 sessions were applied to all groups. As a result of 6-sessions follow-up, all of the direct voice therapy methods applied in the study were found to improve voice in children diagnosed with vocal cord nodules. The vocal hygiene program, an indirect voice therapy method, has also been found to be useful but insufficient when applied alone.