Vegan vejetaryen ve omnivor bireylerin ortoreksiya nervoza eğilimleri beslenme alışkanlıkları ve diyet antioksidan kapasitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of orthorexia nervosa tendencies, eating habits and dietary antioxidant capacity of vegan vegetarian and omnivore individuals
- Tez No: 905513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sağlıklı beslenme takıntısı olarak bilinen Ortoreksiya Nervoza beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkilidir. Çalışmamızda vegan, vejetaryen ve omnivor bireylerin; beslenme alışkanlıkları, ortorektik eğilimleri ve diyet antioksidan kapasitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte olan bu araştırma 01-03.2024- 18.05.2024 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan 18-35 yaş aralığındaki bireyler üniversite öğrencileri ve mezunları ile yürütülmüştür. Veriler çevrimiçi anket platformu olan SurveyMonkey ile elde edilmiş ve IBM SPSS 24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin %36,09'u (n=61) erkek, %63,91'i (n=108) kadındır. Katılımcıların %26,04'ü (n=44) vegan, %36.09'i (n=61) vejetaryen ve %37.87'si (n=64) omnivor bireylerden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda vegan, vejetaryen ve omnivor bireylerin ortoreksiya nervoza belirtilerini değerlendirmek için kullanılan ORTO-11 ölçeğinden aldıkları puanlar sırasıyla; 27,25±5,3, 31,02±5,18, 29,94±4,68 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Orthorexia Nervosa, also known as an obsession with healthy eating, is closely related to eating habits. Our study aimed to evaluate the eating habits, orthorexic tendencies, and dietary antioxidant capacities of vegan, vegetarian, and omnivorous individuals. This cross-sectional study was conducted between 01-03.2024 and 18.05.2024 among university students and graduates aged 18-35 in Istanbul. Data were collected through the online survey platform SurveyMonkey and analyzed using IBM SPSS 24 software. Of the individuals who participated in the study, 36.09% (n=61) were male, and 63.91% (n=108) were female. Participants consisted of 26.04% (n=44) vegans, 36.09% (n=61) vegetarians, and 37.87% (n=64) omnivores. The results of the study showed that the scores of vegan, vegetarian, and omnivorous individuals on the ORTO-11 scale, which is used to assess orthorexia nervosa symptoms, were 27.25±5.3, 31.02±5.18, and 29.94±4.68, respectively.