Septorinoplasti operasyonunda nazal orta çatı rekonstruksiyonunda kullanılan greft materyalinin olfaktör fonksiyon üzerine etkisi
The effect of graft material used in reconstruction of nasal middle roof in septorhinoplasty operation on olfactory function
  1. Tez No: 519463
  2. Yazar: ELİF EMEL GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AHMET ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Septorinoplasti (SRP) günümüzde en sık uygulanan fasiyal plastik girişimlerden birisidir. Septorinoplastide sadece burnun eksternal görüntüsü değil, fonksiyonel özellikler de gözetilmelidir. Burun tıkanıklığı olan bir SRP adayı, cerrahi sonrasında da burun tıkanıklığının devam etmesi ve buna bağlı olabilecek koku alma bozukluğu gibi problemler yaşayabilmektedir. Bu çalışmada, septorinoplasti uygulanan hastaların preoperatif ve postoperatif burun tıkanıklığı ve koku almada zorluk şikayetleri; fizik muayene, nazal endoskopik muayene ve Sniffin Sticks Genişletilmiş Olfaktör Test ve Olfaktör Farkındalık Anketi yardımıyla, subjektif ve objektif olarak değerlendirilip, SRP'de internal nazal valvi genişletmek amacıyla septal kartilajdan alınan spreader greft kullanılan ve upper lateral kartilaj transpozisyonu(otospreader greft) kullanılan hasta gruplarının subjektif ve objektif verileri karşılaştırılıp nazal olfaktör fonksiyon üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. İncelenen parametreler olan olfaktör eşik, ayırt etme ve saptama ele alındığında; spreader greft kullanılan Grup 1 hastalarda postoperatif eşik, ayırt etme ve saptama değerlerinde artış görülmüş ancak istatistiksel olarak anlamlı (p>0.05) bulunmamıştır. Grup 1 hastalarda yapılan olfaktör farkındalık anketi (OFA) sonuçları incelendiğinde postoperatif dönemde, preoperatif döneme göre anlamlı (p0.05) değişiklik izlenmemiştir. Preoperatif ve postoperatif OFA sonuçları incelendiğinde; postoperatif dönemde anket skorunda anlamlı (p0.05) farklılık izlenmemiştir. Çalışmamız nazal sirkülasyon artışının olfaktör fonksiyondaki iyileşme üzerine etkisini göstermekle birlikte; bu etki koku alma eşiği ve yüksek bir olfaktör fonksiyon olan saptama değerinde gösterilebilmiştir. Bu durum literatürde yapılan diğer çalışmalarda belirtilen, fiziksel etkenlerin yüksek olfaktör fonksiyonlara etkisinin daha az olduğu sonucunu vermektedir. Ayrıca bu sonuçlar, nazal orta çatı rekonstrüksiyonunda greft kullanılmasının olfaktör fonksiyonu iyileştirdiği yönünde sonuçlanan diğer çalışmaları desteklemekle birlikte; greft tipleri arasında olfaktör fonksiyon ve koku alma hissi farklılığı açısından anlamlı fark istatistiksel olarak kanıtlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Septorhinoplasty (SRP) is one of the most commonly used facial plastic procedures. In the septorhinoplasty operation, not only the external image of the nose but also the functional properties of the nose should be observed. A candidate for a septorhinoplasty operation with nasal obstruction may experience problems such as continuing nasal obstruction and malodor impairment after surgery. In this study, preoperative and postoperative nasal obstruction and difficulty in smelling of patients who underwent septorhinoplasty; evaluated subjectively and objectively with physical examination, nasal endoscopic examination and Sniffin Sticks Extended Olfactory Test and Olfactory Awareness Scala. We compared preoperatively and postoperatively, subjective and objective data of 2 patient groups using spreader grafts from septal cartilage (Group 1) and upper lateral cartilage transposition (autospreader graft)(Group 2) to expand the internal nasal valve and evaluate the effect of the surgery on nasal olfactory function. Considering the examined parameters of Sniffing Sticks Extended Olfactory Test: Olfactor threshold, discrimination and identification; Postoperative threshold, discrimination and identification values were increased in Group 1 patients using spreader grafts but not statistically significant (p> 0.05). When the results of Olfactory awareness Scala were examined in Group 1 patients, postoperative improvement was significant (p 0.05) was observed. When the results of preoperative and postoperative Olfactory Awareness Scala were examined; a significant (p 0.05) in preoperative and postoperative Sniffin Sticks Extended Olfactory Test and Olfactory Awareness Questionnaire results between groups. Our study showed that the increase of nasal circulation had an effect on the improvement of the olfactory function; this effect can be shown at the olfactory threshold and at the threshold of identification which is a high olfactor function. These results support the conclusion that, in other studies in the literature, the effect of physical factors about nasal cavity on high olfactory functions is less. In addition, these results support other studies that conclude that graft use in nasal medial roof reconstruction improves olfactory function, but there is no statistically significant difference in graft type between olfactory function and olfactory sense difference.