Türkiye'de AR-GE devlet yardımlarının ekonomik analizi: En yakın komşu eşleştirme yöntemi ile incelenme
Economic analysis of R&D state aids in Türkiye: An examination with the nearest neighbor matching method
- Tez No: 905520
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ELMAS SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetlerine yönelik uygulanan dolaylı ve dolaysız devlet yardımlarının AR-GE ve yenilik çıktıları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Türkiye'deki mikro veriye dayalı ampirik çalışmalar, ülke düzeyindeki farklılıkları ve eğilimleri ortaya koyarak katkı sağlamakta ve alandaki bilgi boşluklarını doldurmanın yanı sıra yeni araştırma fırsatları yaratmaktadır. Modelin veri dönemi 2018 ve 2020 yıllarında 1715 girişime ait 2384 gözleme dayanmaktadır. Çalışmada patent başvurusu yapma, telif hakkı başvurusu yapma ve yeni ürün geliştirme kukla değişkenleri bağımlı değişken, dolaylı ve dolaysız devlet yardımı alma ise bağımsız değişken olarak yer almaktadır. Etkiler müdahale edilenler üzerinde ortalama müdahale etkisinin (ATT) en yakın komşu eşleştirme yönteminden yararlanılarak hesaplanmasıyla tahmin edilmiştir. Ampirik sonuçlara göre telif hakkı başvurusu yapma için anlamlı bir etki tespit edilememiştir. Dolaylı ve dolaysız devlet yardımlarının patent başvurusu yapma ve yeni ürün geliştirme üzerinde farklı gerçekleşen olaylar ve karşı olgusal olaylar kapsamında anlamlı etkilere sahip olduğu görülmüştür. En büyük etkinin ise her iki devlet yardımı türünden yararlanan girişimlerin, hiçbir devlet yardımı türünden yararlanmaması ihtimali ile kıyaslandığında ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of direct and indirect government support for research and development (R&D) activities on the outputs of R&D and innovation. Micro-data-based empirical studies in Türkiye reveal national-level differences and trends, contributing to both theory and practice, filling knowledge gaps, and creating new research opportunities. This study contributes in this regard. The research model is based on data from 2,384 observations belonging to 1,715 enterprises between 2018 and 2020. The model includes patent application, copyright application, and new product development dummy variables as dependent variables, while the status of receiving indirect and direct government support serves as independent variables. The effects were estimated by calculating the average treatment effect on the treated (ATT) using the nearest neighbor matching method. No significant effect was detected on copyright application. It was observed that indirect and direct government support had significant effects on patent application and new product development, depending on different actual status and counterfactual status. The largest effect was found to occur when enterprises benefiting from both types of government support compared to the counterfactual status that not receiving any type of government support.