Rekreasyonel aktivitelere katılanların seyahat motivasyonları ile destinasyon imajı ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Kapadokya örneği
Determination of the relationship between travel motivations, destination image and behavioral intentions of participants in recreational activities: Cappadocia example
- Tez No: 905537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Turistler, seyahat motivasyonları doğrultusunda destinasyonları seçerler, bu destinasyonlar hakkındaki imajlarıyla şekillenen deneyimler yaşarlar ve bu deneyimler sonucunda gelecekteki davranışsal niyetleri belirlenir. Olumlu bir destinasyon imajı ve bu imajı destekleyen tatmin edici deneyimler, turistlerin destinasyona olan sadakatini artırır ve tekrar ziyaret etme, tavsiye etme gibi pozitif davranışsal niyetler oluşturabilir. Buradan hareketle, bu araştırma, Kapadokya bölgesini ziyarete gelip bölgede bulunan rekreasyonel aktivitelere katılan yerli ve yabancı turistlerin seyahat motivasyonları ile destinasyon imajı ve davranışsal niyetleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Kapadokya bölgesine gelen yerli ve yabancı olmak üzere 393 turist dâhil edilmiştir. Araştırmada ilişkisel model uygulanmış ve bu model doğrultusunda hipotezler oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmada, seyahat motivasyonu, destinasyon imajı ve davranışsal niyet değişkenleri arasında pozitif yönlü bir bir ilişki olduğu, en yüksek korelasyon ilişkisinin ise destinasyon imajı ve davranışsal niyet arasında (,590) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada yapılan basit regresyon analiz sonuçları incelendiğinde ise, seyahat motivasyonunun destinasyon imajını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği (β=0,643, p=0,00), seyahat motivasyonunun davranışsal niyeti pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği (β=0,371, p=0,00), destinasyon imajının davranışsal niyeti pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği (β=0,590, p=0,00) belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiye ve etkiye bakıldığında literatürde daha önceden yapılmış olan araştırmalarla benzer sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourists choose destinations in line with their travel motivations, have experiences shaped by their images of these destinations, and as a result of these experiences, their future behavioral intentions are determined. A positive destination image and satisfying experiences supporting this image increase tourists' loyalty to the destination and can create positive behavioral intentions such as revisiting and recommending. Based on this, this research aims to determine whether there is a relationship between the travel motivations of domestic and foreign tourists who visit the Cappadocia region and participate in recreational activities in the region, destination image, and behavioral intentions. 393 domestic and foreign tourists who visited the Cappadocia region were included in the study. The relational model was applied in the study and hypotheses were created in line with this model. In line with the findings obtained, it was concluded that there was a positive relationship between the variables of travel motivation, destination image, and behavioral intention, and the highest correlation relationship was between destination image and behavioral intention (.590). When the simple regression analysis results conducted in the study were examined, it was determined that travel motivation positively and significantly affected the destination image (β=0.643, p=0.00), travel motivation positively and significantly affected the behavioral intention (β=0.371, p=0.00), and destination image positively and significantly affected the behavioral intention (β=0.590, p=0.00). When the relationship and effect between the variables are examined, it is seen that similar results are obtained with the previous studies in the literature.