Ahmet Haşim'in şiir resimleri
Ahmet Haşim's painting poems
- Tez No: 905561
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ERBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bütün sanatlar birbiriyle doğrudan bağlı olmasa da kendi biçim dillerini birbirlerine uyarlayarak bütünleşebilirler. Resim ve şiir sanatı arasındaki bağ da sanatların birleşimine bir örmektir. Resim ve şiir ilişkisi öteden gelen bir olgudur. Bu çalışma Fecr-i Ati dönemi edebiyatı şairlerinden Ahmet Haşim'in poetikasının ve şiirlerinin hem teorik hem uygulamalı olarak resim ile olan bağını kapsamaktadır. Ahmet Haşim'in poetikası ve resim sanatı arasında yakın bir bağ kurulabileceğini, bu bağlamdan yola çıkarak resim hakkındaki düşüncelerinin şiirine ne ölçüde yansıdığını göstermek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although not all arts are directly related to each other, they can be integrated by adapting their formal language to each other. The bond between painting and poetry is also a knit to the combination of arts. The relationship between painting and poetry is a phenomenon from beyond. This study covers the poetics and poems of Ahmet Haşim, one of the literary poets of the Fecr-i Ati period, both theoretically and practically, with painting. It is aimed to show that a close connection can be established between Ahmet Haşim's poetics and the art of painting, and to what extent his thoughts about painting are reflected in his poetry, based on this context.