Türkiye'de köy eğitimi (1923-1940)
Village education in Turkey (1923-1940)
  1. Tez No: 905599
  2. Yazar: ONUR SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 540
Özet
Çalışma, Cumhuriyet'in İlanı'ndan Köy Enstitülerinin kurulmasına kadar ki süreç içerisinde köylerde yapılan eğitim faaliyetlerini kapsamaktadır. Araştırmanın amacı; köy eğitimi düşüncesinin tarihsel alt yapısını, köy eğitimine neden ihtiyaç duyulduğunu, konu hakkında ileri sürülen görüşlerin/önerilerin köy eğitimine katkısını ve köylüler için yapılan köy eğitim faaliyetlerini tespit etmektir. Araştırmada, yöntem olarak tarihsel araştırma, veri toplama tekniği olarak ise doküman analizi kullanılmıştır. Belirtilen yöntem ve teknik sayesinde elde edilen veriler bilimsel metotlara uygun bir şekilde eserde değerlendirilmiştir. Bu kapsamda köy eğitimi meselesinin dönemin ekonomik ve ideolojik şartlarının da etkisiyle Meşrutiyet Dönemi'nden itibaren tartışıldığı anlaşılmıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında nüfusun önemli bir kesiminin köylerde yaşamasından dolayı köylülerin eğitilmesine önem verilmiştir. Köylerin durumunun kötü olması, dönemin ideolojik yapısı, eğitimcilerin ve yabancı uzmanların konu hakkında görüşleri, hükümetin köy politikalarına önem vermesinin nedenleri arasındadır. Köylülerin eğitilmesi kapsamında ilköğretim, öğretmen yetiştirme ve halk eğitimi konularında birçok faaliyet yapıldığı tespit edilmiştir. Bu girişimler neticesinde köylülerin örgün eğitim yanında zirai, sağlık, iktisadi, kültürel ve içtimai konularda da bilinçlendirildiği görülmüştür. Böylece toplumsal kalkınmanın sağlanması adına çalışan, temel hak ve sorumluluklarını bilen, hayati ve medeni temel yaşam bilgisine sahip, inkılapları kavramış ve sahip çıkan bir toplum meydana getirilmek istenmiştir. Ayrıca köy eğitimi bağlamında arayış ve deneme yılları olan bu sürecin neticesinde Türk Eğitim Tarihi içerisinde özel bir yeri olan Köy Enstitülerinin temelleri atılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is within the scope of the educational activities carried out in villages during the period from the Proclamation of the Republic to the establishment of Village Institutes. The purpose of the research; The aim is to determine the historical background of the idea of village education, why village education is needed, the contribution of the opinions/suggestions put forward on the subject to village education, and the village education activities carried out for the villagers. In the study, historical research was used as the method and document analysis was used as the data collection technique. The data obtained thanks to the specified method and technique were evaluated in the work in accordance with scientific methods. In this context, it has been understood that the issue of village education has been discussed since the Constitutional Era, under the influence of the economic and ideological conditions of the period. Since a significant part of the population lived in villages in the first years of the Republic, importance was given to educating the villagers. The poor condition of the villages, the ideological structure of the period, the opinions of educators and foreign experts on the subject are among the reasons why the government attaches importance to village policies. It has been determined that many activities have been carried out in the fields of primary education, teacher training and public education within the scope of educating villagers. As a result of these initiatives, it has been observed that villagers have been made aware of agricultural, health, economic, cultural and social issues as well as formal education. Thus, it was aimed to create a society that works to ensure social development, knows its basic rights and responsibilities, has vital and civilized life knowledge, and understands and protects the revolutions. In addition, as a result of this process, which was years of search and experimentation in the context of village education, the foundations of Village Institutes, which have a special place in the History of Turkish Education, were laid.