Ankara Üniversitesinde çalışan akademik personelin hayvansal besin tüketim durumları ve etkileyen etmenler
Animal food consumption and affecting factors of the academic staff working of Ankara University
  1. Tez No: 90560
  2. Yazar: TÜLAY ÖZDEMİR AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİNDE ÇALIŞAN AKADEMİK PERSONELİN HAYVANSAL TÜKETİM DURUMLARI VE ETKİLEYEN ETMENLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Tülay ÖZDEMİR-AYYTLDIZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme) Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Seniha HASİPEK Jüri: Prof.Dr. Fatma SAĞLAM Doç.Dr. Ayşe Özfer ÖZÇELİK Bu araştırma Ankara Üniversitesine bağlı altı fakülte akademik personelin hayvansal besin tüketimlerini ve bunları etkileyen etmenleri araştırmak üzere 240 akademik personel üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, deneklerin % 22.08' i 25-28 yaş grubu, % 16.66'sı 29-32 yaş grubu arasında olup, % 57.08'i evli, % 40.42'si bekar ve % 2.50'i ise duldur. Deneklerin % 36.67'sı çok iyi, % 31.67'sı iyi, % 24.58'i yeterli, % 7.08'i ise yetersiz beslenme bilgisine sahiptir. Deneklerin % 22.27'si sabah kahvaltısını % 19.33'ü öğle yemeğini, % 3.36'sı ise akşam yemeğini atladıklarını belirtmekle birlikte, hiç öğün atlamayanların oranı ise % 52.94'tür. Deneklerin % 26.25'i her gün süt tükettiklerini, % 25.83'ü ise hiç süt tüketmediklerini belirtmişlerdir. Deneklerin, ortalama hayvansal protein tüketme miktarı ise 41.17Ü.57 g/gün, hayvansal kaynaklı demir tüketim miktarı ise 3.567±0.533 mg/gün'dür. ANAHTAR KELİMELER: Hayvansal besin, beslenme bilgisi, besin tüketimi.
Özet (Çeviri)
This study has been performed on 240 academic staff employed in 6 different faculties of Ankara University, to find out their animal protein consumption and the effects on their consumption tendencies. The ages of the staff were classified as 25-28 age group and 29-32 age group consisting 28,08 % and 16,66 % of the total respectively. Regarding marital status it was observed that 57,08 % were married; 40,42 % were single and 2,50 % were widowed. Those having very good, good, enough and not enough knowledge of consumption were 36,67 %, 31,67 %, 24,58 and 7,08 % respectively. Although 22,27 % of the total were found out to be skipping breakfast, 19,33 % skipping lunch and 3,36 % skipping dinner; 52,94 % had meal regularly. While 26,25% of the total, who were subject to study mentioned that they drank milk every day; 25,83 % said that they didn't drink any at all. Exactly half of the group was evaluated as satisfactory in the means of animal protein consumption; whereas the other half were unsatisfactory. Besides, there was no one consuming animal protein over the limits. While the average amount of animal protein consumption of the group was 41,17 ± 1,57 g/d, the average amount of iron consumption sourcing from animals was 3,567 ± 0,533 mg/d. KEY WORDS: Animal food consumption, nutrition knowledge, and consumption frequencies.