Yumurta parazitoidi trissolcus grandis (Thompson) (hymenoptera: scelionidae)'in kitle üretimi ve depolanma olanakları üzerine araştırmalar
Investigations on the mass production and stroge possibilities of the egg parasitoid trissolcus grandis (Thompson) (hymenoptera: sceliomidae)
- Tez No: 90561
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OKTAY GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YUMURTA PARAZİTOİDİ Trissolcus grandis (Thompson) (Hymenoptera: Scelionidae)' İN KİTLE ÜRETİMİ VE DEPOLANMA OLANAKLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Münevver KOD AN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr M. Oktay GÜRKAN Bu çalışmada Trissolcus grandis 'in (Thompson) alternatif konukçulanndan Dolycoris baccarum L. (Heteroptera: Pentatomidae) yumurtaları depolanarak Trissolcus grandis 'in üretim olanakları araştırılmıştır. Denemede D. baccarum'un taze yumurtaları -18 ±1 °C sıcaklıkta 8 ay depolanmıştır. Daha sonra T. grandis ile bu yumurtalar parazitletilmiş ve parazitoidler 25±2 °C sıcaklık %65±5 orantılı nemde ve 16-8 fotoperyota ayarlı iklim dolabında yetiştirilmiştir. Sekiz ay depolanan yumurtaların tamamında parazitlenme ve ergin çıkışı % 50'nin üzerinde bulunmuştur. Depolama süresi uzadıkça dişi parazitoid çıkış oranı azalmıştır. D. baccarum yumurtalarında depolama süresi uzadıkça parazitoidlerin gelişme süreleri ve çıkış süreleri uzamaktadır. Çıkan erginlerin yaşam uzunluğuda kontrole göre fazla farklı olmamıştır. T grandis ile parazitletilen 6-8 ve 10-12 günlük D. baccarum yumurtaları 5-60 gün depolanmış ve parazitoidlerin çıkış durumu belirlenmiştir.. Parazitli yumurtaların her iki döneminde de çıkış 20. güne kadar devam etmiş ve 25. günde hiç çıkış olmamıştır. Parazitli yumurtalardan bireylerin çıkış süresi kontrolle benzerlik göstermiştir. Çıkan erginlerin yaşam uzunluğu depolama süresi uzadıkça depolanmayanlara göre ergin ömrü kısalmıştır. İncelenen bütün parametrelerde 6-8 ve 10-12 günlük parazitli yumurtalar benzerlik göstermiştir. 1999, 70 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Trissolcus spp., Dolycoris spp., depolama, kitle üretim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATIONS ON THE MASS PRODUCTION AND STORAGE POSSIBILITIES OF THE EGG PARASITOID, Trissolcus grandis (Thompson) (Hymenoptera: Scelionidae) Münevver KOD AN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN In this study, mass production of Trissolcus grandis on the stored eggs of Dolycoris baccarum, alternative host of the parasitoid, was investigated. Fresh eggs of D. baccarum were stored at -18 ± 1 °C temperature for 8 months. These eggs were parasitized and placed in a chamber maintained at 25 + 2 °C temperature, 65 ± 5 relative humidity and 16:8 hour photoperiod for parasitoid emergence. Parasitization rate and adult parasitoid emergence from the eggs were over 50 %. The longer the eggs were stored, the longer the parasitoid development and emergence period were, but the less the emergence rate of female parasitoids was. Longevities parasitoids obtained from stored eggs were not different when compared with control. Parasitized 6-8 day old and 10-12 day old D. baccarum eggs were stored at 5 ± 1 °C in refrigerator for 5-60 days and parasitoid emergence was determined. Parasitoid emergence occured until the 20 th day of storage but no emergence on the 25 th day. Emergence period was similar both in stored egg and control. Longevity was shorter in parasitoids obtained from stored eggs when compared with control. All examined parameters were similar both in 6-8 day old and 10-12 day old parasitised and stored eggs. 1999, 70 pages KEY WORDS : Trissolcus spp., Dolycoris spp, storage, mass production