Çok katlı yapılarda burulma düzensizliğinin sürekli burulma çubuğu analojisi ile incelenmesi
Examining the torsional irregularity of multi storey structures with the method of continuous torsion beam analogy
- Tez No: 90563
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM ERTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada,“Sürekli Burulma Çubuğu Analojisi ”yöntemi ile deprem yükleri altında perde-çerçeve sistemlerinde burulma etkileri incelenmiştir. Bu yöntem, Vlasov'un burulma teorisindeki burulma fonksiyonu ile basit kirişlerin çökmesi teorisine dayanmaktadır. Çalışma altı bölüm ve ekler kısmından oluşmaktadır. İlk bölümde konu tanıtılmış ve daha önce burulma ile ilgili yapılmış olan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölüm bu çalışmanın esası olan“Sürekli Burulma Çubuğu Analojisi”yöntemi ile ilgilidir. İkinci bölümde analoji hakkında kısaca bilgi verilmiş, ayrıca yapılan kabullerden bahsedilmiş ve hesap şeması belirtilmiştir.Daha sonra bu yöntem ile ilgili olan diferansiyel denklemlerin elde edilmesi ve bu diferansiyel denklemlerin analojiye uygulanması detaylı olarak anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde SAP 90 programının veri girişi ve işleyişi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü Bölümde 1998 yılında yürürlüğe giren deprem yönetmeliğinde burulma düzensizlikleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde,“Sürekli Burulma Çubuğu Analojisi”yöntemi için hazırlanmış olan bilgisayar programı ile bir örnek çözülmüş, aynı örnek SAP 2000 ve SAP 90 ile çözülüp sonuçlar kıyaslanmıştır.Ill Altıncı bölüm ise üç programdan elde edilen sonuçların irdelenmesine ayrılmıştır. Eklerde,bilgisayar programı ve çözülen örneğin bilgisayar programı çıktıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, torsional behaviour of shear wall-frame systems under earthquake loads have been investigated with the use of“Continuous Torsion Beam Analogy”method. This method is actually based on the theory related to the settling of simple beams due to torsion as mentioned in Vlaslov's theory of torsion. The study consists of six chapters and appendices. In the first chapter, the thesis subject has been introduced and previous studies on the same subject have been mentioned. The second is related to“Continuous Torsion Beam Analogy”that is the essence of the study. In the second chapter, some information about the analogy have been offered. Besides, assumptions and computation plan have been given. In the third chapter, data input structure and operation of SAP 90 program have been mentioned. In the fourth chapter, some information about torsional irregularities in the new earthquake regulations valid from 1998 has been given. In the fifth chapter, an illustrative example has been solved by using a computer program prepared especially for“Continuous Torsion Beam Analogy”method and the same example has been solved and then compared with SAP 2000 and SAP 90 programs either.V The sixth chapter is devoted to the solutions obtained from three computer programs. In the appendices, the computer program outputs of the solved example with the program itself. "EC. ¥teffi§ĞMTta &HJWL0