Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yoğun bakım hemşireleri afet bilgi düzeyine yönelik bir araştırma
A research on the disaster knowledge level of Çanakkale Mehmet Akif Ersoy state hospital icu nurses
- Tez No: 905687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Afetler, yaygın yıkıma, hasara veya can kaybına neden olan ani olaylardır. Deprem, tsunami, kasırga veya sel gibi doğa kökenli bir afet veya terör saldırısı, nükleer kaza veya endüstriyel kaza gibi insan yapımı bir felaket olabilir. Afet yönetimi, doğal veya insan kaynaklı afetlere hazırlık, müdahale ve iyileştirme sürecini ifade eder. Afet yönetiminin amacı, afetlerin insanlar, mülkler ve çevre üzerindeki etkisini en aza indirmektir. Afet yönetimi, hazırlık, müdahale ve kurtarma dahil olmak üzere çeşitli aşamaları içerir. Hazırlık aşamasında bireyler, kuruluşlar ve hükümetler potansiyel riskleri belirlemek, acil durum planları geliştirmek ve iletişim protokolleri oluşturmak için çalışır. Bu aşama ayrıca, insanların bir afet durumunda müdahale etmeye hazır olmasını sağlamak için eğitim ve tatbikatları da içerir. Araştırma kapsamında Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi yoğun bakım hemşirelerinin afet bilgi düzeyi incelenmiştir. Yapılan faktör analizi sonuçlarına göre maddeler 3 faktörde toplanmıştır. Toplam varyansın araştırmayı açıklama gücü %70,82'dir. Faktörler; Müdahale Evresi (ME), Hazırlık Evresi (HE) ve Afet Sonrası Evresi (ASE) dir. Cinsiyete göre ASE faktöründe anlamlı farklılık mevcuttur. Medeni duruma göre ME ve ASE faktörlerinde evlilerin ortalamaları daha yüksektir. Afet eğitimi almış olanların almayanlara göre ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Tatbikatlara katılmış olanların katılmayanlara göre ortalamaları arasında da fark bulunmamaktadır. Diğer değişkenlerde anlamlı farklar tespit edilememiştir. Çalışma kapsamında eğitim ve tatbikatların amacına yeterince ulaşmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A disaster is a sudden catastrop hicevent that causes wide spread destruction, damage or loss of life. It can be a natural disaster such as an earthquake, tsunami, hurricane orflood or a man-made disaster such as a terrorist attack, nuclear accident or in dustrial accident. Disaster management referstot heprocess of preparation, response and reco very to natural or human-caused disasters. The aim of disaste rmanagement is to minimize the impact of disasters on people, property and theen vironment. Disaster management in volves variousstages, in cluding preparation, response and recovery. During the preparation phase, individuals, organizations and go vernments work to identify potential risks, developemergencyplans and establish communication protocols. This phaseal soinclu destraining and exercises to ensure that people are ready to intervene in the event of a disaster. In our research, the disaster know ledge level of Çanakkale Mehmet Akif Ersoy State Hospital Intensive Care Nurses was examined. According to there sults of our factor analysis, the items were collectedin to 3 factors. The explanatory power of the total variance in there search was determined as 70.82%. Factors; They are the Response Phase (ME), Preparedness Phase (HE) and Post-Disaster Phase (ASE). There is a significant difference in the ASE factor according to gender. According to maritalstatus, the averages of married people are higher in ME and ASE factors. There is no signifi cant differen cebet weent hea verages of tho sewhoha vereceived disaster training compared to tho sewho have not. There is no difference between the averagescores of tho sewho participated in the drills compared to tho sewho did not participate. No signifi cant differences were detected in other variables. Within the scope of the study, it was concluded that the training and exercises did not sufficiently achieve their purpose.