Adenomyozis hastalarında adenomyozis tipinin, odakların yerleşim yerinin ve uterus boyutunun hastaların üriner sistem semptomlarının şiddetiyle ilişkisinin kıyaslanması
Comparison of the relationship of adenomyosis type, location of foci and uterin volume with the severity of patients' urinary system symptoms in adenomyosis patients
  1. Tez No: 905688
  2. Yazar: GİZEM ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Adenomyozis, endometriyal odak adacıklarıyla karakterize olan ve bu odakların değişik tutulum formları ile myometriuma gömülü olduğu bir hastalıktır. İki tutulum formu vardır: Diffüz ve fokal. Fokal formu genellikle posterior ve anterior uterin duvarda tutulum yapar. Bu hastalık, dismenore ve anormal uterin kanama gibi ciddi sorunlara yol açtığı daha çok bilinir. Yapılmış çalışmalar hastaların üriner sistem semptomlarının da hastaların yaşam kalitesini düşürdüğünü göstermektedir. Myometriyal-endometriyal sınırın bozulması ve endometriumun myometriuma invazyonu hastalığın temelini oluştururken etiyolojide hala aydınlatılması gereken faktörler vardır. Literatürde adenomyozis ile üriner sistem semptomları arasındaki ilişki az araştırılmıştır ve gelişmelere açık bir konudur. Bu çalışmada adenomyozisli hastalarda adenomyozis tipi, odakların yerleşim yeri ve uterus boyutlarının hastalarda üriner sistem semptomlarının şiddeti ile ilişkisi ve bu semptomların hastaların yaşam kalitesine etkisi incelenecektir. Yöntem: Çalışmamızda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Poliklinikleri'ne 01.01.2023 ve 01.01.2024 tarihleri arasında başvuran, TV-USG ile adenomyozis tanısı alan 142 hastadan dışlama kriterlerine takılmayan 80 hasta, adenomyozis tipi ve odakların yerleşim yeri açısından gruplanıp, uterus boyutları ölçülmüştür. Hastaların üriner sistem semptomlarının şiddeti Ürogenital Distres Envanteri (UDI-6) ve Incontinence Impact Questionnaire (IIQ7) anketleri kullanılarak belirlenmiştir. Kaydedilen araştırma verisi IBM SPSS 23 (IBM Statistical Package for Social Sciences) aracılığıyla bilgisayar ortamına yüklenip hasta gruplarının anket skorları kıyaslanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 80 adenomyozis hastasının 35'i diffüz adenomyozis, 45 'i fokal adenomyozis grubundaydı. Fokal adenomyozis hastalarının odakların 22 'si (%27,5) anterior duvarda, 23 hasta (%28,8) ise posterior duvarda tespit edildi. Gruplar arasında hastaların klinik özelliklerinden VKE (vücut kitle endeksi) ve küretaj sayısı açısından fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Adenomyosis is a disease characterized by endometriyal foci and these foci are embedded in the myometrium with different involvement forms. There are two forms of involvement: diffuse and focal. The focal form usually involves the posterior and anterior uterine walls. Although it is more well known that this disease causes serious problems such as dysmenorrhea and abnormal uterine bleeding, studies have shown that urinary system symptoms also reduce the quality of life of patients. While the disruption of the myometrial-endometriyal border and the invasion of the endometrium into the myometrium constitute the basis of the disease, there are still factors in the etiology that need to be elucidated. The relationship between adenomyosis and urinary system symptoms is a subject that has been little investigated in the literature and is open to development. In this study, the relationship between the type of adenomyosis, the location of the foci and the size of the uterus, the severity of urinary system symptoms of patients and the effects of these symptoms on the quality of life will be examined. Method: In our study, 80 patients who did not meet the exclusion criteria among 142 patients who applied to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Gynecology Polyclinics between 01.01.2023 and 01.01.2024 and were diagnosed with adenomyosis by TV-USG were grouped in terms of adenomyosis type and location of foci, and their uterine volumes. The severity of the patients' urinary system symptoms was determined using the Urogenital Distress Inventory (UDI-6) and Incontinence Impact Questionnaire (IIQ7). The recorded research data were uploaded to the computer environment via IBM SPSS 23 (IBM Statistical Package for Social Sciences) and the questionnaire scores of the patient groups were compared. Results: Of the 80 adenomyosis patients included in the study, 35 were in the diffuse adenomyosis group and 45 were in the focal adenomyosis group. Foci of focal adenomyosis patients were detected in 22 (27.5%) on the anterior wall and 23 (28.8%) on the posterior wall. There was a difference between the groups in terms of clinical characteristics of patients such as BMI (body mass index) and curettage number. In terms of BMI, it was found that the diffuse adenomyosis group had a higher BMI (30 kg/m2 vs.