Evaluation of marginal and internal fit of temporary crown restorations manufactured with additive and subtractive techniques after thermal aging
Eklemeli ve eksiltmeli üretim teknikleriyle üretilen geçici kuron restorasyonlarının marjinal ve internal uyumlarına termal yaşlanmanın etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905705
  2. Yazar: AYŞE LENGERLİ EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÇAPA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, eklemeli ve eksiltmeli CAD/CAM üretim yöntemleri ile üretilmiş geçici kuron restorasyonlarının internal ve marjinal uyumlarını okluzal, aksiyal ve marjinal bölgeler üzerindeki etkilerini termal yaşlandırma sonrası Üç Boyutlu Kopyalama ve Optik Dijitalleştirme yöntemi kullanılarak değerlendirmektir. Üst çene birinci premolar fantom diş, preparasyon ilkelerine uygun olarak prepare edildi ve ana modeli oluşturmak için alçı kullanılarak yuvarlak bir metal disk içine yerleştirildi. Ana model, yüksek çözünürlüklü bir tarayıcı ile tarandı ve 50 mikronluk bir siman boşluğuna sahip bir kuron tasarlamak için veriler STL (Standard Tessellation Language) dosyası olarak kaydedildi. Geçici kuronlar, eklemeli ve eksiltmeli teknikler kullanılarak üretildi. Eklemeli üretim için SLA, DLP ve LCD yazıcı sistemleri kullanıldı: Formlabs Form 3B+ (SLA) ile Temporary CB reçinesi (F-CB), Bego Varseo XS (DLP) ile VarseoSmile Temp reçinesi (B-VS) ve Ackuretta FreeShape 120 (LCD) ile GC TempPrint reçinesi (A-TP) kullanıldı. Eksiltmeli yöntem için, Cerec MC XL kazıma makinesinden Telio CAD blok ile üretim yapıldı (C-TC). Her grupta 20 kuron olacak şekilde üretimler sonlandırıldı. Her kuronun iç kısmına izolasyon sağlamak için yalıtkan bir ajan uygulandı ardından kuronun içine taranabilir akışkan silikon ölçü materyali yerleştirildi ve kuron ana model üzerine yerleştirildi. Ölçü materyalinin polimerizasyonu sırasında kuronun üzerine eşit kuvvet uygulandı. Kuron dikkatlice ana modelden çıkarıldı. İzolasyon sayesinde ölçü materyali ana modelde kaldı. Ölçü materyali ile kaplı ana model, aynı yüksek çözünürlüklü tarayıcı ile tarandı. İnternal ve marjinal uyumu değerlendirmek için ana model ve ölçü materyali kaplı ana model üç boyutlu olarak üst üste çakıştırıldı. Bu işlemler, 5000 termosiklus (5 °C ila 55 °C, 20 saniyelik bekleme ve geçiş süreleri) uygulandıktan sonra tekrar edildi. Sonuçlar, oklüzal, aksiyal ve marjinal bölgelerde üç boyutlu ölçümler kullanılarak değerlendirildi. Veri analizi SPSS 28.0 kullanılarak yapıldı. Normallik ve varyans homojenliğini değerlendirmek için Shapiro-Wilk ve Levene testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate internal and marginal fit of temporary crown restorations in the occlusal, axial and marginal areas, manufactured with additive and subtractive techniques using the Three-Dimensional Copying and Optical Digitalization method after thermal aging. A maxillary first premolar typodont tooth was prepared according to standard principles and embedded in a round metal disc using plaster to create the master model. The master model was scanned with a high-resolution scanner and data were saved as an Standard Tessellation Language (STL) file to design a crown with a 50-micron cement gap. Temporary crowns were manufactured using subtractive and additive techniques. For additive manufacturing, SLA, DLP and LCD printer systems were used: Formlabs Form 3B+ (SLA) with Temporary CB resin (F-CB), Bego Varseo XS (DLP) with VarseoSmile Temp resin (B-VS) and Ackuretta FreeShape 120 (LCD) with GC TempPrint resin (A-TP). For the subtractive method, the Cerec MC XL milling machine with Telio CAD block was used (C-TC). Each group had 20 crowns. An isolating agent was applied inside the crown. Then a scannable light body impression material fully applied inside each crown and the crown placed on the master model. During the polymerization of the impression material equal force applied on the crown. Then the crown carefully removed from master model. The impression material remained on the master model due to the isolated crown. The impression material covered master model scanned with the same high-resolution scanner. The master model was digitally superimposed in three dimension with the silicone-covered master model to evaluate the internal and marginal fit. This process was repeated after 5000 thermocycles (5 °C to 55 °C, 20-second dwell and transfer times). The results were evaluated in the occlusal, axial, and marginal regions. The data analysis was performed using SPSS 28.0. Shapiro-Wilk and Levene tests were used to assess normality and variance homogeneity.