Nöroloji servisine yatışı yapılan hastalarda ilaç uzlaşısı hizmetinin geliştirilmesi
Development of a medication reconciliation service for patients admitted to a neurology ward
  1. Tez No: 905706
  2. Yazar: FATİH TAHA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL OKUYAN
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada nöroloji servisine yatışı yapılan hastalarda ilaç uzlaşısı yapılarak kasıtsız ilaç farklılıklarını tespit etmek ve bu farklılıkların olası advers ilaç olayı olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, üçüncü basamak bir üniversite hastanesinin nöroloji kliniğinde Kasım 2023-Mart 2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Yetişkin ve hastaneye yatmadan önce en az bir reçeteli ilaç kullanan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmada ilaç uzlaşı hizmeti sunumu sırasında tespit edilen kasıtsız ilaç farklılıkları sınıflandırılmıştır. Tespit edilen farklılıkların, olası advers ilaç olay olup olmadığı belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda (n=100), yatış ilaç uzlaşısı sırasında 21 kasıtsız farklılık ve taburculuk uzlaşı sırasında ise 19 kasıtsız farklılık tespit edilmiştir. Yatıştaki kasıtsız farklılıkların %38,1'i olası advers ilaç olayı olarak değerlendirilirken taburculukta ise %10,5'i olası advers ilaç olayı olarak değerlendirilmiştir. Sonuç: Nöroloji servisine yatışı yapılan hastaların yaklaşık dörtte birinde (%24,0) en az bir kasıtsız farklılık gözlenmiştir. Kasıtsız farklılıkların, özellikle de olası advers ilaç olayı olarak sınıflandırılanların, bir klinik eczacı tarafından sağlanan ilaç uzlaşısı hizmeti ile tespit edilebileceği ve önlenebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to detect unintentional medication discrepancies by performing medication reconciliation in patients admitted to the neurology ward and to determine whether these discrepancies were possible adverse drug events. Materials and Methods: This prospective observational study was carried out between November 2023- March 2024 in the neurology ward of a tertiary care university hospital. Adult patients who were taking at least one prescription medication before hospitalization were included. In the study, unintentional medication discrepancies detected during medication reconciliation service delivery were classified. It was determined whether the detected discrepancies were potential adverse drug events. Results: In the patients included in the study (n=100), 21 unintentional discrepancies were detected during admission medication reconciliation and 19 unintentional discrepancies were detected during discharge reconciliation. Of the unintentional discrepancies at admission, 38.1% were considered potential adverse drug events, while 10.5% were considered potential adverse drug events at discharge. Conclusion: At least one unintentional discrepancy was observed in about one quarter of patients (24.0%) admitted to the neurology ward. It has been shown that unintentional discrepancies, especially those classified as a potential adverse drug event can be detected and prevented by a medication reconciliation service provided by a clinical pharmacist.