Aronia melanocarpa ekstratının sıçanların damak bölgesindeki sekonder yara iyileşmesi ve oksidatif stres üzerine etkisinin klinik, histomorfometrik ve histolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical, histomorphometric and histological evaluation of effect of Aronia Melanocarpa extract on secondary wound healing and oxidative stress in the palatal mucosa in rats
- Tez No: 905739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELİN GÜNGÖRMEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİRCİ DELİPINAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızda, sağlıklı sıçanlarda, farklı dozlarda Aronia Melanocarpa (AM) bitkisel ekstatının gavaj yoluyla uygulamasının palatinal bölgede sekonder yara iyileşmesi üzerine etkilerinin klinik, histomorfometrik, histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 35 adet erkek Wistar albino sıçan kullanıldı. Sıçanların palatinal bölgelerinin ortasında 4 mm çapında mukoperiostal defekt meydana getirildi. Ardından sıçanlar uygulanacak ajana ve konsantrasyonuna göre Salin (5 ml/kg Salin), A5 (5 ml/kg AM), A10 (10 ml/kg AM) olmak üzere 3 guruba ayrıldı. Defektler oluşturulduktan 0, 7 ve 21 gün sonra kan alınarak sıçanlar sakrifiye edildi. Yara bölgesinin fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflarda yara alanları (YA) Image-J bilgisayar programı kullanılarak ölçüldü. Örneklere rutin histolojik doku takibi uygulandıktan sonra epitelyal kenarlar arasındaki mesafenin (EKM) histomorfometrik olarak ölçülebilmesi ve vaskülarizasyon ile enflamatuvar hücre infiltrasyonunu değerlendirilmesi için alınan kesitlere hematoksilen-eozin boyaması yapıldı. Ayrıca kolajen yoğunluğunun değerlendirilmesi için Picro Sirius Red boyaması uygulandı. Ardından boyanan örneklerin tamamına histolojik değerlendirmeler yapıldı. Alınan serum örneklerinde Total Antioksidan Seviye (TAS) ve Total Oksidan Seviyeleri (TOS) ELİSA yöntemi ile tespit edildi. Elde edilen TAS ve TOS sonuçlarına göre Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) hesaplandı. Bulgular: A5 ve A10 gruplarının 7. günde, YA ve EKM'sinin salin grubuna göre daha küçük olduğu saptandı (p0,05), 21. günde A5 ve A10 gruplarının salin grubundan yüksek olduğu görüldü (p0,05), 21.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of gavage administration of different doses of Aronia melanocarpa (AM) herbal extract on secondary wound healing in the palatinal region in healthy rats clinically, histomorphometrically, histologically and biochemically. Materials and Methods: 35 male Wistar albino rats were used. A mucoperiosteal defect with a diameter of 4 mm was created in the centre of the palatinal mucosa of the rats. Then the rats were divided into 3 groups as Saline (5 ml/kg Saline), A5 (5 ml/kg AM), A10 (10 ml/kg AM) according to the agent to be applied and its concentration. The rats were sacrificed 0, 7 and 21 days after the defects were created. Photographs of the wound area were taken. In these photographs, wound areas (WA) were measured using Image-J computer programme. After routine histological tissue follow-up, haematoxylin-eosin staining was performed on the sections taken for histomorphometric measurement of the distance between epithelial margins (EM) and evaluation of vascularisation and inflammatory cell infiltration. In addition, Picro Sirius Red staining was applied to evaluate collagen density. Histological evaluations were then performed on all of the stained specimens. Total Antioxidant Levels (TAL) and Total Oxidant Levels (TOL) in serum samples were determined by ELISA method. Oxidative Stress Index (OSI) was calculated according to TAL and TOL results.