Preeklampsi ve şiddetini öngörmede 1 ve 3. trimesterdaki sır markerlarının yeri
Predicting preeclampia and its severity in the 1st and 3rd trimesters location of secret markers
- Tez No: 905740
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Preeklampsi trofoblast invazyon eksikliğine bağlı geliştiği düşünülen gebelerin önemli bir kısmını etkileyen etkileyen sistemik inflamatuar bir hastalıktır.Preaklampsi; maternal mortalite ve morbiditenin preterm doğum, perinatal ölüm ve intrauterin büyüme geriliğinin başlıca nedenidir.Türkiyede hipertansif hastalıklar postpartum hemorajiden sonra en sık 2. Maternal ölüm nedenidir.Bu çalışmada, İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde takibi ve tedavisi yapılan preeklampsi ve şiddetli preeklampsi hastalarının 1. Ve 3. Trimester SIR markerlanın(MLR,NLR,PLR,SII,MPV) kontrol grubuyla karşılaştırılarak preeklampsinin olumsuz maternal ve fetal sonuçları ortaya çıkmadan öngörülümesinin mümkün olup olmadığı araştırıldı. Çalışmanın hedefleri SIR markerlarının 1. Ve 3. Trimesterdaki değerlerinin preeklampsi veya şiddetli preeklampsi arasındaki, ilişkinin belirlenip sonuçların litaratürdeki diğer çalışmalar ile kıyaslanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmasında, 2019 ile 2024 tarihleri arasında, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 192 çalışma hastası ile 96 kontrol grubu hastası dahil edildi. Preeklampsi ve şiddetli Preekmalpsi tanısı alan gebeler ve kontrol gurubu olarak komorbid hastalığı olmayan gebeler dahil edildi. SIR markerları(NLR, PLR, MLR, SII) için bu gebelerin 1.ve 3. trimestardaki poliklinik muayneleri sırasında bakılan bilgisayar tabanlı hasta kayıtlarında bulunan hemogram parametlerinden bakıldı. Diyabet, hipertansiyon, nefropati, renal veya hepatit disfonksiyon, aktif veya sistemik enfeksiyon, koryoamniyonit veya herhangi bir sistemik hastalığı olan hastalar bu çalışmadan çıkarıldı. Aktif enfeksiyon belirtileri(ağrı, ateş veya vajinal akıntı) olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Veri Analizi: Çalışmaya dahil edilen 288 hastanın yaş, gravida, parite, abortus ve vücut kitle indeksi gibi demografik verileri ile 1.ve 3. Trimester SIR markerları karşılaştırıldı. Tanımlayıcı istatistikler, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerler olarak sunulmuştur. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, Wilcoxon rank test, Kruskal-Wallis testi ve Pearson Ki-kare testi kullanıldı. Sürekli değişkenlerin en iyi kestirim noktası için ROC eğrisi analizi yapılmış ve Youden indeksine göre en iyi kesim noktası belirlenmiştir. İki yönlü p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a systemic inflammatory disease that affects a significant portion of pregnancies and is thought to develop due to insufficient trophoblast invasion. Preeclampsia is one of the primary causes of maternal mortality and morbidity, as well as preterm birth, perinatal death, and intrauterine growth restriction. In Turkey, hypertensive diseases are the second most common cause of maternal death after postpartum hemorrhage. In this study, it was investigated whether it is possible to predict preeclampsia and severe preeclampsia before adverse maternal and fetal outcomes occur by comparing the 1st and 3rd trimester SIR markers (MLR, NLR, PLR, SII, MPV) in patients diagnosed and treated for preeclampsia and severe preeclampsia at Istanbul Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital, with those in a control group. The study aims to determine the relationship between the values of SIR markers in the 1st and 3rd trimesters and preeclampsia or severe preeclampsia, and to compare the results with those of other studies in the literature. Materials and Methods: In this retrospective cohort study, 192 study patients and 96 control group patients who visited Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital between 2019 and 2024 were included. Pregnant women diagnosed with preeclampsia and severe preeclampsia were included, along with a control group of pregnant women without comorbidities. For SIR markers (NLR, PLR, MLR, SII), hemogram parameters from computer-based patient records, obtained during the 1st and 3rd trimester outpatient clinic visits of these pregnant women, were used. Patients with diabetes, hypertension, nephropathy, renal or hepatic dysfunction, active or systemic infection, chorioamnionitis, or any systemic disease were excluded from the study. Patients showing signs of active infection (pain, fever, or vaginal discharge) were also excluded from the study. Data Analysis: The demographic data of the 288 patients included in the study—such as age, gravidity, parity, abortion history, and body mass index—as well as 1st and 3rd trimester SIR markers were compared. Descriptive statistics were presented as mean, standard deviation, median, minimum, and maximum values for continuous variables. For comparisons between groups, the Mann-Whitney U test, Wilcoxon rank test, Kruskal-Wallis test, and Pearson Chi-square test were used. ROC curve analysis was performed to identify the optimal cut-off points for continuous variables, with the best cut-off point determined according to the Youden index. A two-sided p-value