İnce ve kalın kompozit plakların nonlinear analizi ve kayma-kilitlenmesiz bir sonlu eleman modeli
A nonlocking finite elemnt model for nonlinear analysis of thin and thick composite plates
  1. Tez No: 55024
  2. Yazar: EZGİ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÜNAL ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada ince/kalın plakların enine kayma deformasyonu ile lineer olmayan statik analizi, bu amaç için geliştirilmiş bir COMPAN kodu ile sonlu elemanlar metodu kullanılarak hazırlanmıştır. Diğer taraftan kaim plaktan ince plak analizine adaptasyon gerçekleştirilirken, kayma-kitlenmesi olayından kaçınmak için 9, 8, ve 12 noktalı ağ elemanları kullanılarak yeni melez eleman geliştirilmiştir. Plak düzgün yayılı yük altında iken iki farklı sınır şartı kullanılmıştır: basit mesnetli ve ankastre. Maksimum gerilme dağılımları yukarıda belirttiğimiz COMPAN kodu ile elde edildikten sonra, gene bu amaçla geliştirdiğimiz diğer koda (LAMİNATE) yüklenerek genleme/gerilme dağılımı ve kırılma modları her tabakada tayin edilmiştir. Bilim kodu : 625.03.01 Anahtar kelimeler : Sonlu Elemanlar, Kompozit Plaklar, Genleme, Enine Kayma Gerilmesi, Kayma Kitlenmesi Sayfa adedi : 310 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ali Ünal Erdem
Özet (Çeviri)
In this study, a nonlinear static analysis of thin/thick plates with transverse shear deformation are studied by use of finite element method working with a new code COMPAN we have introduced for this purpose. On the other hand we have also developed a new modified mesh element with 9, 8 and 12 nodes for avoiding shear-locking phenomenon when adapting from thick to thin plate analysis. The plate subjected to a uniformly distributed load is considered under two different boundary conditions: simply supported and clamped. After the maximum stress distributions have been determined by COMPAN code mentioned above the results are loaded into another code we have developed (LAMINATE) which is prepared for yielding strain / stress analysis and failure modes for each layer seperately. Science code 625.03.01 Keywords : Finite Element, Composite Plates, Strain, Transverse Shear Stress, Shear Locking Page number : 3 10 Advisor : Prof.Dr.Ali Ünal Erdem