Periodontal durum ve kontrol odağı arasındaki ilişki
Relationship between periodontal status and locus of control
- Tez No: 905741
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN GÖKMENOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma kontrol odağı kavramını ve sağlık kontrol odağının önemini ele almaktadır. Kontrol odağı, bireylerin çevreleri üzerinde sahip oldukları kontrol inancının derecesini ifade eder. İç kontrol odağı, bireylerin yaşamda olup bitenleri kontrol edebileceklerine dair inancını ifade ederken, dış kontrol odağı yaşamda olup bitenlerin kontrol edilemeyen faktörler tarafından belirlendiği inancını ifade eder. Sağlık kontrol odağı ise bir bireyin sağlığının iç veya dış faktörlerce kontrol edildiği inancının derecesidir. Sağlık kontrol odağı, sağlık davranışlarını etkileyen bir değişken olarak kabul edilmekte ve sağlık sorunlarının açıklanmasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışma, periodontal durum ve kontrol odağı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 209 katılımcıyla yapılan kesitsel bir anket çalışmasıdır. Anket, demografik özellikler, ağız bakım alışkanlıkları, anksiyete ve kontrol odağını içeren 65 sorudan oluşmaktadır. Katılımcıların periodontal durumları periodontal indekslerle değerlendirildi. Veri analizinde SPSS 24 kullanıldı. Demografik özellikler ve ağız bakım alışkanlıkları ki-kare testiyle karşılaştırıldı. Anlamlı farklılıklar Bonferroni düzeltmesiyle incelendi. Anksiyete ve kontrol odağı puanları Pearson korelasyon ile analiz edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann-Whitney U ve ANOVA testleri kullanıldı, anlamlı fark LSD Post Hoc ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study addresses the concept of locus of control and the importance of health locus of control. Locus of control refers to the degree of control belief individuals have over their environment. Internal locus of control represents the belief that individuals can control what happens in their lives, while external locus of control represents the belief that what happens in life is determined by uncontrollabe factors. Health locus of control, on the other hand, refers to the degree to which an individual believes that their health is controlled by internal or external factors. Health locus of control is considered a variable that influences health behaviors and contributes to the understanding of health problems. There have been no studies examining the relationship between health locus of control and periodontal disease. This study aims to examine the relationship between periodontal status and locus of control. Material and Method: Our study is a cross-sectional survey conducted with 209 participants. The survey consists of 65 questions, covering demographic characteristics, oral care habits, anxiety, and locus of control. Participants' periodontal status was evaluated using periodontal indices. SPSS 24 was used for data analysis. Demographic characteristics and oral care habits were compared using the chi-square test. Significant differences were examined using the Bonferroni correction. Anxiety and locus of control scores were analyzed using Pearson correlation. The Mann-Whitney U and ANOVA tests were used for group comparisons, and significant differences were evaluated with the LSD Post Hoc test. A p-value of