Prematüre retinopatisinin prognozunda sistemik immün-inflamasyon indekslerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Systemic Immuno-Inflammation Indices in Retinopathy of Prematurity Prognosis
- Tez No: 905776
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Prematüre retinopatisinin prognozunda, sistemik immün-ı̇nflamasyon ı̇ndekslerinin değerlendirilmesi. Yöntem: Geriye dönük bu çalışmaya, 1 Ocak 2020 - 1 Ocak 2024 tarih aralığında, Hacettepe hastanesinde prematüre doğum (≤32 haftalık gebelik yaşı) ve/veya düşük doğum ağırlığı (≤1500 g) olan, 109 hasta dahil edilmiştir. Serum nötrofil-lenfosit oranı (NLO), lenfosit-monosit oranı (LMO), sistemik immün-inflamasyon indeksi (SII) ve sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI) doğumda ve doğumdan bir ay sonra hesaplanmıştır. ROP gelişimi, tedavi gereksinimi ve sistemik immün-inflamasyon indekslerin arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bebekler, ROP olmayan (n = 32), tedavi gerektirmeyen ROP (n = 55) ve tedavi gerektiren ROP (n = 21) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Birinci ayda NLR, LMR, SII ve SIRI'nin ROP gelişimi ile anlamlı olarak ilişkili olduğu bulunmuş (OR: 3.548, p = 0.01), (OR: 0.706, p = 0.001), (OR: 1.003, p = 0.028), (OR: 1.559, p = 0.03) ve birinci ay NLR, SII ve SIRI'nin tedavi gerektiren hastalarda risk faktör olduğu saptanmıştır (OR: 2.70, p = 0.004), (OR: 1.003, p = 0.01), (OR: 1.366, p = 0.004). Sonuçlar: Bu çalışmada, birinci ay NLO, SII ve SIRI değerlerinin ROP gelişimi ve ROP tedavi gereksinimi açısından istatistiksel olarak anlamlı risk faktörleri olduğu bulunmuştur. Klinik uygulaması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate Systemic Immuno-Inflammation Indices and ROP prognosis. Methods: Retrospective study. This study included 109 patients with premature birth (≤32 weeks gestational age) and/or low birth weight (≤1500 g) at Hacettepe Hospital between January 1, 2020 and January 1, 2024. Serum neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), systemic immune-inflammation index (SII), and systemic inflammation response index (SIRI) were calculated at birth and one month after birth. The relationship between ROP development, treatment requirement and systemic immuno-inflammation indices was analyzed. Results: Infants participating in the study were divided into three groups: without ROP (n = 32), ROP but not requiring treatment (n = 55), and ROP requiring treatment (n = 21). First month NLR, LMR, SII and SIRI were significantly associated with ROP development (OR: 3.548, p = 0.01), (OR: 0.706, p = 0.001), (OR: 1.003, p = 0.028), (OR: 1.559, p = 0.03) respectively and NLR, SII and SIRI were found to be risk factors in treatment required patients (OR: 2.70, p = 0.004), (OR: 1.003, p = 0.01), (OR: 1.366, p = 0.004). Conclusion: Postnatal first month NLR, SII and SIRI values were found to be statistically significant risk factors for development and treatment requirement in retinopathy of prematurity. Further studies are needed for its clinical application.