Çeşitli matematiksel modellere Kashuri Fundo dönüşümünün uygulanması
Application of Kashuri Fundo transform to various mathematical models
  1. Tez No: 905786
  2. Yazar: FATMA AYBİKE ÇUHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN ALPASLAN PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada integral dönüşümlerinden birisi olan Kashuri Fundo dönüşümü yöntemi incelenecektir. İlk bölümde diferensiyel denklemler, integral denklemleri ve integral dönüşümleri ile ilgili genel bir bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde literatürde yer alan Kashuri Fundo dönüşümü metoduyla yapılmış çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Kashuri Fundo dönüşümünün tanımı ve bazı önemli özelliklerinden bahsedilmiştir. Daha sonraki bölümlerde Kashuri Fundo dönüşümü ile birlikte kullanılabilecek olan hibrit yöntem ile ilgili bilgilerden bahsedilmiştir. Son bölümde ise belirlenen matematiksel modellere Kashuri Fundo dönüşümü uygulanarak elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılıp çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kashuri Fundo transformation method, which is one of the integral transforms, will be examined. In the first section, a general introduction to differential equations, integral equations, and integral transforms is provided. In the second section, studies conducted using the Kashuri Fundo transform method found in the literature are mentioned. In the third section, the definition of the Kashuri Fundo transform and some of its important properties are explained. In the following sections, information regarding the hybrid method that can be used in conjunction with the Kashuri Fundo transform is provided. In the final section, the results obtained by applying the Kashuri Fundo transform to selected mathematical models are evaluated, and the study is concluded.