HIV-1 ile yaşayan bireylerde istemli motor kontrol ve statik dengenin değerlendirilmesi
Assessment of voluntary motor control and static balance in individuals living with HIV-1
- Tez No: 905801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KUŞÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya genelinde 39.9 milyon kişi HIV ile yaşamaktadır. Antiretroviral tedavilerin gelişimi, bu bireylerin yaşam süresini artırmış; ancak bu artış, osteoporoz, kardiyovasküler hastalık ve hipertansiyon gibi komorbiditelerin sıklığını da artırmıştır. Bu komorbiditeler, HIV ile yaşayan bireylerin fiziksel işlevselliklerini ve yaşam kalitelerini olumsuz etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, HIV ile yaşayan bireylerde (HIYB) denge ve istemli motor kontrolün değerlendirilmesi ve bu duruma etki eden klinik faktörlerin incelenmesidir. Çalışma süresince, HIV-1 enfeksiyonu tanısı almış 167 HIYB değerlendirilmiş, ancak platformda dik durmayı sağlayacak yeterli denge fonksiyonuna sahip olmayan 10 kişi çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak, çalışmamıza 157 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların her birine Kararlılık Sınırları (Limits of Stability, LoS) ve Dengenin Kliniğe Uyarlanmış Etkileşim Testi (Modified Clinical Test of Sensory Interaction on Balance, mCTSIB) uygulanmıştır. mCTSIB ile objektif bir şekilde denge değerlendirmesi yapılan hastalar, testten aldıkları kompozit skorlar kullanılarak, kendi yaş ve cinsiyetlerine göre normatif değerlerle karşılaştırılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda, normal dengeye sahip olan ve denge bozukluğu olan bireyler tespit edilerek iki gruba ayrılmıştır. Denge bozukluğu olan bireylerde, HIV tanı süresinin daha uzun olması dikkat çekmiştir (rakamlar). Yaş etkisi ve eşlik eden komorbiditeler kontrol edildiğinde, HIV tanı süresi 10 yıl veya daha fazla olan bireylerde denge bozukluğu riski, diğer gruplara göre yaklaşık 5.4 kat daha yüksek bulunmuştur (OR: 5.399, %95 GA: 1.312-22.228, p=0.020). Bunun yanında, denge bozukluğu olan grupta FRAX ile değerlendirilen kırık riski, normal dengeye sahip gruba kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur; kalça kırığı riski denge bozukluğu olan grupta %21.2 iken, normal grupta %4.0 olarak saptanmıştır. Benzer şekilde, major osteoporotik kırık riski denge bozukluğu olan grupta %18.2, normal grupta ise %1.6 olarak tespit edilmiştir (p=0.004 ve p=0.001). SF-36 anketi sonuçlarına göre, denge bozukluğu grubunda fiziksel fonksiyon skoru (medyan: 80 vs.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, 39.9 million people worldwide are living with HIV. The development of antiretroviral therapies has increased the lifespan of these individuals; however, this increase has also led to a higher prevalence of comorbidities such as osteoporosis, cardiovascular disease, and hypertension. These comorbidities can adversely affect the physical functionality and quality of life of individuals living with HIV. This study aims to evaluate balance and voluntary motor control in individuals living with HIV (PLWH) and to investigate the clinical factors influencing these conditions. During the study, 167 individuals diagnosed with HIV-1 infection were assessed, but 10 individuals who lacked sufficient balance function to maintain an upright position on the platform were excluded. As a result, 157 individuals were included in the study. Each participant underwent assessment using the Limits of Stability (LoS) and the Modified Clinical Test of Sensory Interaction on Balance (mCTSIB). Objective balance evaluations were performed using mCTSIB, and participants' composite scores were compared with normative values for their age and gender. Based on this assessment, participants were categorized into two groups: those with normal balance and those with balance disorders. Among individuals with balance disorders, longer durations of HIV diagnosis were noteworthy. After controlling for age and associated comorbidities, individuals with a diagnosis duration of 10 years or more had approximately 5.4 times higher risk of balance disorder compared to other groups (OR: 5.399, 95% CI: 1.312-22.228, p=0.020). Furthermore, the fracture risk assessed by FRAX in the balance disorder group was significantly higher compared to those with normal balance; the risk of hip fracture was 21.2% in the balance disorder group versus 4.0% in the normal group. Similarly, the major osteoporotic fracture risk was 18.2% in the balance disorder group and 1.6% in the normal group (p=0.004 and p=0.001). According to the SF-36 survey results, scores for physical function (median: 80 vs.