Üniversite personelinin iç denetim çalışmalarına yönelik algısı: Giresun Üniversitesi örneği
Perception of university staff on internal audit activities: The case of Giresun University
  1. Tez No: 905824
  2. Yazar: HALİL GERÇEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KARAVARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Küresel anlamda gelişen finansal, toplumsal ve politik süreçlerin sonucunda, kamusal yönetim çerçevesi birtakım değişiklikler neticesinde değişiklikler ile karşı karşıya kalmıştır. Bu değişikliklerle kamu mali yönetimi çerçevesinde; varlık ve kaynakların etkili ve verimli kullanımı, hesap verebilirlik anlayışı, daha saydam ve şeffaf bir yönetim sistemi ortaya konulmuştur. Tüm bu süreçleri desteklemek amacıyla kamu iç kontrol sistemi ve bu sistem kapsamında bulunan iç denetim faaliyetleri giderek kamu sektöründe de hayata geçmeye başlamıştır. Bu faaliyetleri oluşturmak adına da uluslararası standartlar dikkate alarak 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim Kontrol Kanunu (KMYKK) yürürlüğe konulmuş ve kamu idarelerinin çalışma sistemini kapsamlı bir şekilde değişikliğe uğratacak birçok yenilik ortaya konmuştur. Çalışmanın hedefi; 5018 Sayılı Kanun'la yürürlüğe konulan kamu iç kontrol sisteminin devlet üniversitelerindeki uygulanma aşamasını örnek uygulama olarak belirlenen üniversite nezdinde ölçmek ve bu süreçleri değerlendiren iç denetim faaliyetlerine karşı ilgili kurumlarda çalışan personelin algı seviyesini tespit ederek değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
As a result of globally evolving financial, social and political processes, the framework of public administration has faced changes as a result of a number of changes. With these changes, within the framework of public financial management; effective and efficient use of assets and resources, an understanding of accountability, and a more transparent and transparent management system have been introduced. In order to support all these processes, the public internal control system and internal audit activities within the scope of this system have gradually started to be implemented in the public sector. In order to establish these activities, the Public Financial Management and Control Law No. 5018 (PFMCL) was put into force by taking international standards into consideration and many innovations were introduced that will comprehensively change the working system of public administrations. The aim of the study is to measure the implementation phase of the public internal control system put into effect by Law No. 5018 in state universities and to determine and evaluate the perception level of the personnel working in the relevant institutions against the internal audit activities that evaluate these processes.