Türk romanında mekân olarak otel
Hotel as a place in Turkish novel
- Tez No: 905828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Cumhuriyet dönemi Türk romanlarında otel incelenmiştir. Tez kapsamında vakasının en azından bir bölümünün otelde geçtiği tespit edilmiş veya vakasının tamamına yakını otelde geçen, esere adını veren otellerin de olduğu Türk romanları incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda oteller kullanımlarına göre; sürgün, suç ve eğlence mekânı olarak ele alınmıştır. Aynı zamanda oteller; mekânın algılanışı, anlatıcının tasviri ve karakterlere etkisi açısından psikolojik ve yapısal özellikleri bakımından incelenmiştir. Çalışmada oteli diğer mekânlardan farklı kılan, eserin olay örgüsünün şekillenmesinde rolü olan; otel sahipleri ve çalışanlarından da bahsedilmiştir. Bununla birlikte otele özgü, kurallara değinilmiş ve bu kuralların kurmaca kişiye ya da olaylara etkisi değerlendirilmiştir. İncelemeler sonucunda romanlarda otelin kurmacanın şekillenmesinde aktif rol oynadığı gözlemlenmiştir. Çalışmada otellerin, karakterin ev ve iş yeri dışındaki mekân ihtiyacını karşıladığı tespit edilmiştir. Otellerin, birbirini tanımayan farklı insanları bir araya getirmesi ve özel mekânlar olmaları sebebiyle romana katkısı ele alınmıştır. Aynı zamanda mekânın anlatıcı, karakter ya da okur tarafından farklı algılanış biçimleri ele alınarak; otellerin kullanım alanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines hotels in Turkish novels from the Republican period. Within the scope of the thesis, Turkish novels that have been determined to have at least a part of the story set in a hotel or have almost all of the story set in a hotel, and which also include hotels that give their names to the work, have been examined. As a result of these examinations, hotels have been considered as places of exile, crime and entertainment according to their uses. At the same time, hotels have been examined in terms of psychological and structural features in terms of the perception of the place, the narrator's description and its effect on the characters. In the study, the hotel owners and employees, who make the hotel different from other places and play a role in the formation of the plot of the work, have also been mentioned. In addition, rules specific to the hotel have been mentioned and the effects of these rules on the fictional character or events have been evaluated. As a result of the examinations, it has been observed that the hotel plays an active role in the formation of the fiction in the novels. In the study, it has been determined that hotels meet the character's need for space outside of their home and workplace. The contribution of hotels to the novel has been discussed due to the fact that they bring together different people who do not know each other and are special places. At the same time, the different perceptions of the place by the narrator, character or reader have been examined; and the areas of use of hotels have been examined.