İnvazif mikozların tanısında serolojik tanı yöntemlerinin yeri
Importance of serological methods in the diagnosis of invasive mycoses
  1. Tez No: 905844
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KALKANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnvazif mikozlar bağışıklığı baskılanmış hastalarda morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Serolojik testler, erken tanı konulmasına imkan sağlayarak antifungal tedavinin hızlı bir şekilde başlanmasına yardımcı olmaktadır. Serumda galaktomannan, 1,3-β-D-glukan testleri erken tanıya yardımcı olması amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Platelia™ Aspergillus Ag Testi referans alınarak Dynamiker Aspergillus Ag Kit (ELISA), Aspergillus Galactomannan Detection Kit (CLIA) ve Fungus (1-3)-ꞵ-D-Glukan Tespit Kit (CLIA) antijen testlerinin duyarlılıkları bulunmuştur. Çalışmamıza 1 Ekim 2023- 1 Haziran 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hematoloji servisinde yatan hematopoetik sistem kanserli invazif mikoz şüphesi olan hastalardan (17 hasta), hematopoetik sistem kanserli invazif mikoz şüphesi olmayan hastalardan (49 hasta) ve sağlıklı gönüllülerden (27 kişi) alınan 93 serum dahil edilmiştir. Tüm örnekler FDA onaylı Platelia™ Aspergillus Ag Testi ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda pozitif çıkan 17 hasta EORTC/MSG kriterlerine göre yüksek olasılıklı invazif aspergilloz olarak sınıflandırılmıştır. Toplamda 93 hasta serumu Dynamiker Aspergillus Ag Kit (ELISA), Aspergillus Galactomannan Detection Kit (CLIA) ve Fungus (1-3)-ꞵ-D-Glukan Tespit Kiti (CLIA) kullanılarak test edilmiştir. CLIA testleri FACIS-1(Full-Automatic Chemiluminescence Immunoassay System) cihazında çalışılmıştır. Bu sonuçlara göre Platelia™ Aspergillus Ag Testi referans alınarak özgüllük, duyarlılık, negatif prediktif ve pozitif prediktif değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Invasive mycoses are an important cause of morbidity and mortality in immunocompromised patients. Serological testing allows early diagnosis and rapid initiation of antifungal therapy. Serum galactomannan and 1,3-β-D-glucan tests are used for early diagnosis. Our study, was performed by using a total of 93 serum samples from patients with suspicion of invasive mycosis with hematopoietic malignancy (17 patients), patients without suspicion of invasive mycosis with hematopoietic malignancy (49 patients) and healthy volunteers (27 people) who were admitted to the Hematology Department of Gazi University Faculty of Medicine Hospital between October 1, 2023 and June 1, 2024. All samples were tested using the FDA approved Platelia™ Aspergillus Ag Test. As a result of this analysis, 17 positive patients were classified as probable invasive aspergillosis according to EORTC/MSG criteria. A total of 93 patient samples were tested using the Dynamiker Aspergillus Ag Kit (ELISA), Aspergillus Galactomannan Detection Kit (CLIA) and Fungus (1-3) ꞵ-D-Glucan Detection Kit (CLIA). CLIA tests were performed on FACIS-1 (Full-Automatic Chemiluminescence Immunoassay System). Specificity, sensitivity, negative predictive value and positive predictive value were calculated according to the reference method Platelia™ Aspergillus Ag Test.