Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmali ve istismarı hakkındaki farkındalıklarının değerlendirilmesi
An evaluation of preschool teachers' awareness of child neglect and abuse
  1. Tez No: 905855
  2. Yazar: ÖZLEM KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmali ve istismarı hakkındaki bilgilerinin, görüşlerinin ve bakış açılarının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda karma yöntemlerden açımlayıcı (açıklayıcı) sıralı desen modeli kullanılmıştır. Araştırmada, 206 okul öncesi öğretmenle nicel bir çalışma yürütülmüş, çocuk ihmali ve istismarı konusunda farkındalık düzeyleri incelenmiştir. Ayrıca, 18 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan ve demografik bilgilerin toplanması amacıyla katılımcılara verilen Kişisel Bilgi Formu, öğretmenlere yönelik ihmal ve istismarın değerlendirilmesi amacıyla Çocuk İhmal ve İstismarına Yönelik Okul Öncesi Öğretmen Farkındalık Anketi ve Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmali ve istismarı konusundaki farkındalık düzeylerinin iyi-orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Anket verilerinden elde edilen bulgular ile öğretmenlerle yapılan görüşmelerin bulguları birlikte incelendiğinde farkındalık düzeylerini destekleyici nitelikte görüş bildirdikleri ve süreçleri nasıl ilerletebilecekleri konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Bu doğrultuda desteğe ihtiyaçlarının olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak, okul öncesi öğretmenlerinin çocuk ihmali ve istismarına ilişkin farkındalık düzeylerinin artırılması; kapsamlı eğitim, eğitim için teknoloji kullanımı, destekleyici ortamların teşvik edilmesi, farkındalığın öğretmen eğitimine entegre edilmesi ve dış kuruluşlarla iş birliğini içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to evaluate the knowledge, opinions, and perspectives of preschool teachers in various regions of Turkey regarding child neglect and abuse. To achieve this goal, an explanatory sequential mixed-methods design was employed. A quantitative study involving 206 preschool teachers was conducted to examine their awareness levels concerning child neglect and abuse. Additionally, semi-structured interviews were conducted with 18 teachers to collect qualitative data. The data collection instruments included a Personal Information Form, a Preschool Teacher Awareness Survey on Child Neglect and Abuse, and a Teacher Interview Form, all developed by the researcher. The findings revealed that preschool teachers' awareness levels regarding child neglect and abuse were at a moderate to good level. A combined analysis of the survey data and interview results indicated that while teachers expressed views supportive of their awareness levels, they lacked sufficient knowledge about how to proceed in such situations. This suggests a need for further support. In conclusion, enhancing the awareness levels of preschool teachers about child neglect and abuse requires a multifaceted approach that includes comprehensive training, the utilization of technology in education, the promotion of supportive environments, the integration of awareness into teacher education, and collaboration with external organizations.