Aspir (Carthamus tinctorius L.) tohumu yağının çözücü ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Solvent extraction and characterization of safflower seed oil (Carthamus tinctorius L.)
  1. Tez No: 90598
  2. Yazar: ALEV AKPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAKİR POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASPİR (Carthamus tinctorius L.) TOHUMU YAĞININ ÇÖZÜCÜ EKSTRAKSİYONU VE KARAKTERİZASYONU ALEV AKPINAR Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Zakir POYRAZ 1999 Bu çalışmada bir yağ bitkisi olan aspir (Carthamus tinctorius L.) tohumundan çözücü ekstraksiyonu ile sabit yağ üretimi laboratuvar ölçekte araştırılmıştır. Eskişehir ve çevre ilçelerine ait 1993 mahsûlü olan aspir tohumlarının kırılıp, öğütülmesi ile elde edilen hammaddelerle gerçekleştirilen ekstraksiyon çalışmalarında n- hekzan, dietileter ve bunların (1:1) karışımları kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda kuru madde bazında aspir tohumlarının yağ oram %28-33 tesbit edilmiştir. Çalışmalarda farklı zaman ve çözücüler kullanılarak ekstraksiyon yöntemi denenmiştir. Elde edilen yağın sabunlaşma sayısı, iyot sayısı, asit sayısı, ester sayısı, kırılma indisi ve yoğunluk gibi fizikokimyasal özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca ekstraksiyon sonucu elde edilen aspir posasının %32 ham selüloz ve %14 ham protein içerdiği de tesbit edilmiştir. Anahtar kelimeler : Aspir,Carthamus tinctorius L., Sabit yağ, Ekstraksiyon.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master of Science Thesis SOLVENT EXTRACTION AND CHARACTERIZATION OF SAFFLOWER OIL (Carthamus tinctorius L.) ALEVAKPINAR Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Chemical Engineering Program Supervisor : Assoc. Prof. Zakir POYRAZ 1999 In this study safflowers (Carthamus tinctorius L.), as an oilseed is investigated to produced fixed oil at laboratory by using solving extraction. Safflower which was obtained from Eskişehir region in 1993, is dried and crushed before experimenting three different solved is used; n-hexan, pure dietileter and their combination (1:1). At the end of the experiments, oil contents of the safflower is 28-33% determined on dry bases. In this studies, extraction method is applied by different time and different solvent. Physicochemical properties belonging to the safflower oil which where obtained such as, saponification number, iodine number, acid number, ester value, refractive index and spesific gravity are investigated. And also crude cellulose 32% and crude protein 14%> content are obtained from oilseed cake of safflower. Key words : Safflower, Carthamus tinctorius L., Fixed oil, Extraction