Hafif otonom kortizol sekresyonu olgularında hiperkoagülabilitenin değerlendirilmesi
Evaluation of hypercoagulability in cases with mild autonomous cortisol secretion
  1. Tez No: 905985
  2. Yazar: SELMAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV EROĞLU ALTINOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hafif otonom kortizol sekresyonu (MACS) olguları, Cushing sendromunun spesifik belirti ve bulguları olmadan hafif otonom glukokortikoid fazla salınması durumudur. Literatürde Cushing sendromunda hiperkoagülopatinin insidansının ve mekanizmasının incelendiği çalışmalar bulunmaktadır. Ancak ülkemizde ve dünyada, Cushing sendromunun spesifik belirti ve bulgularının gözlenmediği, insidental olarak saptanan ve takip edilen MACS olgularında bildiğimiz kadarıyla pıhtılaşma sistemiyle ilgili yalnızca bir çalışma vardır. Çalışmamız tek merkezli, prospektif olarak yürütülmüş olup, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Poliklinik'lerinde Ocak 2024–Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran MACS olguları ve yaş, cinsiyet, ek hastalıkları, VKİ açısından benzer olan kontrol grubu olarak toplam 60 olgu dahil edilmiştir. Tüm grupta d-dimer, fibrinojen, PT, aPTT, TT, faktör VIII, AT-III, vWFag ve vWF:RCo düzeyleri bakılmıştır ve sosyodemografik ve klinik verileri not edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mild autonomous cortisol secretion (MACS) refers to the condition where there is a mild excess of glucocorticoids without the specific signs and symptoms of Cushing's syndrome (CS). In the literature, several studies have examined the incidence and mechanisms of hypercoagulopathy in CS. However, to the best of our knowledge, there is only one study investigating the changes in the coagulation cascade, and associated risk factors in cases of MACS. Our study was a single-center, prospective study conducted between January 2024 and July 2024 at the Endocrinology and Metabolism Outpatient Clinics of Gazi University Faculty of Medicine Hospital. A total of 60 subjects, including individuals diagnosed with MACS and a control group matched for age, gender, comorbidities, and body mass index (BMI), were included. Coagulation parameters such as d-dimer, fibrinogen, PT, aPTT, TT, factor VIII, AT-III, vWF, and vWF were evaluated in all participants, along with sociodemographic and clinical data.