Hafif otonom kortizol sekresyonu ve nonfonksiyone adrenal adenomların kemik üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of mild autonomic cortisol secretion and nonfunctioning adrenal adenomas on bone
  1. Tez No: 923666
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SAADET TÖRÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Hafif Otonom Kortizol Sekresyonu ve Nonfonksiyone Adrenal Adenomların Kemik Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Hafif otonom kortizol sekresyonu (MACS) olguları Cushing Sendromu' nun spesifik belirti ve bulguları olmadan glukokortikoid fazla salınması durumudur. Cushing Sendromu'nun osteoporoz ve buna bağlı kırık riskini arttırdığı bilinmektedir. MACS hastalarında da osteoporoz riskinin arttığına dair çalışmalar yapılmakta ancak bu konuyla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Çalışmamızın amacı; MACS olguları ile nonfonksiyone adrenal adenomu olanlar (NFAA) arasında osteoporoz ve kırık riski açısından farklılık olup olmadığını saptamak ve bunu daha az invaziv olan kemik biyobelirteçler ile göstermektir. Bu nedenle Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğinde adrenal adenom nedeniyle takipli olan 70 menopoz sonrası kadın hasta çalışmaya alındı. 34 MACS tanısı alan grup ile 36 NFAA saptanan grupta kemik biyobelirteçleri (P1NP, CTX) ve irisin bakılıp, çekilen DEXA ile FRAX skoru hesaplanmıştır. Gruplar arasında osteopeni MACS grubunda anlamlı yüksek görülürken osteoporoz her iki grup arasında benzer görüldü. Kemik biyobelirteçleri (P1NP, CTX ) ve irisin düzeyi gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. P1NP ile CTX arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. MACS grubunda kırık riskini klinik olarak değerlendiren FRAX skoru arttıkça, kemik yapım belirteci olan P1NP'de azalma görülmüştür. NFAA grubunda ise DEXA L1-L4 T skoru azaldıkça, kemik yıkım belirteci olan CTX'de artış saptanmıştır. Osteopenik grupta P1NP ile femur boyun KMY arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. 1 mg DST testi ile CTX, P1NP ve irisin düzeyi arasında istatiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Sonuç olarak çalışmamızda MACS ve NFAA hastalarında osteoporoz riski benzer bulunurken osteopeni MACS grubunda anlamlı yüksek görülmüştür. Ancak genel popülasyona göre hem MACS hem de NFAA grubunda osteopeni daha fazladır. Bu nedenle, her iki grup da kemik sağlığı ve kırık riski açısından takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of the Effects of Mild Autonomic Cortisol Secretion and Nonfunctioning Adrenal Adenomas on Bone Mild autonomous cortisol secretion (MACS) refers to the condition of mild autonomous glucocorticoid excess without the specific signs and symptoms of Cushing's Syndrome. It is well known that Cushing's Syndrome increases the risk of osteoporosis and related fractures. Studies are being conducted to assess the increased risk of osteoporosis in patients with MACS; however, research on this topic is still ongoing. The aim of this study was to determine whether there is a difference in osteoporosis and fracture risk between MACS and Nonfunctioning Adrenal Adenoma (NFAA) and to demonstrate this with non-invasive bone biomarkers. Therefore, 70 postmenopausal women who were followed up in the Endocrinology and Metabolism outpatient clinic for adrenal adenoma were included in the study. 34 patients with MACS and 36 patients with NFAA were analyzed for bone biomarkers (P1NP, CTX, Irisin) and after DEXA, FRAX score was calculated. Among the groups, osteopenia was significantly higher in the MACS group, while osteoporosis was similar between both groups. Bone biomarkers (P1NP, CTX) and irisin levels did not differ significantly between the groups. There was a positive correlation between P1NP and CTX. In the MACS group, as the FRAX score, which clinically evaluates fracture risk, increased; P1NP, a bone formation marker, decreased. In the NFAA group, as the DEXA L1-L4 T score decreased, CTX, a marker of bone destruction, increased. In the osteopenic group, a positive correlation was found between P1NP and femur neck BMD score. No statistically significant correlation was found between 1 mg DST test and CTX, P1NP and irisin levels. In conclusion, the risk of osteoporosis was similar in MACS and NFAA patients, whereas osteopenia was significantly higher in the MACS group. However, compared to the general population the incidence of osteopenia is higher in both MACS and NFAA groups. Therefore, both groups should be followed up in terms of bone health and fracture risk.