19. yüzyıl ve 20. yüzyıl ilk çeyreğinde İzmir'in toplumsal yapısında melezliğin izleri ve şehrin melez müzikleri
Traces of hybridity in the social structure of İzmir in the 19th century and the quarter of the 20th century and the city's hybrid music
- Tez No: 906008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
19. yüzyılda ve 20. yüzyılın ilk yıllarında İzmir, dönemdeki adıyla Smyrna, şüphesiz ki kozmopolit bir kenttir. Türk, Yunan, Ermeni, Yahudi ve Levantenlerin bir arada yaşadığı şehir birçok kültüre bir arada ev sahipliği yapmaktadır. Dönemin en önemli ticaret kentlerinden biri olan Smyrna kültürler arası etkileşimin yüksek olduğu bir kent olmakla beraber ticaretin getirisi ile Avrupa kentleri ile kurduğu bağ sayesinde her türden sosyal ve kültürel aktivitenin merkezi konumundadır. Bu koşullar altında kentin kozmopolit yapısı incelenirken sadece bir arada yaşamın izleri değil; iç içe geçen melez olgulara da rastlanır. O gün için istisnai veya şaşırtıcı bir durum olmayan bu kozmopolit ve zaman zaman melez yapı; 1900'lü yıllarda Birinci Dünya Savaşı'nın ardından ulus devletlerle beraber ulusların da inşa edildiği bir döneme direnemeyecektir. Fakat Smyrna'nın kozmopolit yıllarından bugüne melezliğin izini sürmek için çok önemli bir miras kalmıştır: müzikler. Smyrna'nın 20. yüzyılda kayda geçen müzikleri birçok yönden kentin melez yapısına ışık tutmaktadır. Burada melezliğin bir örneği olarak incelenecek olan müziklerden bahsetmeden önce kentin sosyo-kültürel yapısı hakkında bilgi verilmiş; bu sosyo-kültürel yapıyı oluşturan veya etkileyen tarihi kırılma noktalarından söz edilmiş; doğru bir analiz yapılabilmesi için melezlik ve kozmopolitizm kavramlarını tartışırken not edilmesi gereken bazı sosyolojik kavramlardan söz edilmiştir. Son olarak bu kozmopolit yapının tarihteki hangi olaylar ile çatırdamaya başladığı ve bu yaşam biçiminin nasıl sona erdiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century and the early years of the 20th century, Izmir, then known as Smyrna, was undoubtedly a cosmopolitan city. A city where Turks, Greeks, Armenians, Jews, and Levantines lived together, it hosted many cultures simultaneously. Smyrna, one of the most important trade cities of the period, was not only a city with a high level of intercultural interaction but also a center for all kinds of social and cultural activities, thanks to its connections with European cities through trade. Under these circumstances, when examining the cosmopolitan structure of the city, one does not only find traces of coexistence but also intertwined hybrid phenomena. This cosmopolitan and sometimes hybrid structure, which was neither exceptional nor surprising at the time, could not withstand the period following World War I, when nation-states and nations themselves were being built in the 1900s. On the other hand, there is a significant legacy has been left from Smyrna's cosmopolitan years to trace hybridity to the present day: music. The music recorded in Smyrna in the 20th century sheds light on the hybrid structure of the city in many ways. Before discussing the music that will be examined here as an example of hybridity, information about the socio-cultural structure of the city is provided; the historical turning points that shaped or influenced this socio-cultural structure are mentioned; and some sociological concepts that should be noted while discussing hybridity and cosmopolitanism are discussed for a proper analysis. Finally, it is explained which events in history caused this cosmopolitan structure to begin to crack and how this way of life came to an end.