Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin çalışma becerilerinde karşılaştıkları güçlüklerin ikili karşılaştırma yargıları ile ölçeklenmesi (Öğrenci, öğretmen ve ebeveyn görüşlerinin analizi)
Scaling the difficulties encountered by students with learning disabilities in study skills with pairwise comparison judgements (Analysis of student, parent and teacher views)
- Tez No: 906007
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada ortaöğretime devam eden öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin, ortaokul düzeyinde sıklıkla kullandıkları çalışma becerilerinde göreli güçlük yaşama düzeylerinin öğrenci, öğretmen ve ebeveyn görüşlerine dayalı olarak ikili karşılaştırma yargıları ile ölçeklenerek incelenmesi ve güçlük yaşama durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Karma yöntem desenlerinden Açımlayıcı Sıralı Desen'in kullanıldığı bu araştırmaya öğrenme güçlüğü olup ortaöğretimin 5, 6, 7 ve 8. sınıfına devam eden 228 öğrenci, bu öğrencilerin 194 sınıf öğretmeni ve her öğrencinin bir ebeveyni olmak üzere 228 ebeveyn toplam 650 kişi katılmıştır. Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler, öğrencilerin sınıf öğretmenleri ve ebeveynlerin çocuklarının çalışma becerilerinde karşılaştıkları göreli güçlük yaşama düzeylerini belirlemek amacı ile“Çalışma Becerileri İkili Karşılaştırma Formu”çalışma becerilerinde göreli güçlük yaşama durumlarının değerlendirilmesi amacıyla“Çalışma Becerileri Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler karma analiz yönteminden yararlanılarak biraraya getirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde yer alan veriler Thurstone'un karşılaştırmalı yargılar kuramına dayalı ikili karşılaştırmalar yöntemlerinden III. Hal Denklemi uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise çalışma becerilerinde en fazla ve en az güçlük yaşadıkları becerilerin değerlendirilmesi amacıyla öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ile bireysel görüşmeler, bu öğrencilerin sınıf öğretmenleri ve ebeveynleri ile odak grup görüşmeleri gerçekleştirilerek içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın bulguları öğrenci, öğretmen ve ebeveyn görüşlerine dayalı çalışma becerileri göreli güçlük yaşama düzeyi ölçek değerleri ve güçlük yaşama durumlarının değerlendirilmesi sonucunda öğrencilerin ve öğretmenlerin öğrencileri için görüşlerinin en fazla“Araştırma ödevi hazırlama”becerisinde ebeveynlerin çocukları için görüşlerinin ise en çok“Sınava hazırlanma”becerisinde güçlük yaşadıklarını göstermektedir. Bu beceriyi öğrenciler için sınavda organize olma ve sınava hazırlanma becerisinin takip ettiği görülmektedir. Araştırmanın diğer bulgusu ise öğrencilerin, öğretmenlerin öğrencileri için ebeveynlerin çocukları için en az“Dinleme”becerisinde zorlandıklarını ifade etmeleridir. Bu beceriyi ise öğrenciler için not tutma, öğretmenler için ev ödevi yapma becerisi izlemektedir. Bulgular tartışılmış araştırma ve uygulamaya yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to assess the relative difficulty levels of students with learning disabilities enrolled in secondary education with regard to the study skills they frequently utilize at the secondary school level. This was achieved through a process of scaling, based on pairwise comparison judgments, which involved the input of students, teachers, and parents. The findings of this process were then utilized to evaluate the aforementioned difficulty levels. In this study, an Exploratory Sequential Design, one of the mixed method designs, was employed. A total of 650 individuals participated in the study, including 228 students with learning disabilities enrolled in the 5th, 6th, 7th, and 8th grades of secondary education, 194 of their classroom teachers, and 228 parents, with one parent of each student participating. The“Study Skills Pairwise Comparison Form”was employed to ascertain the relative difficulty levels of students with learning disabilities, their classroom teachers, and parents in their children's study skills, while the“Study Skills Assessment Form”was utilized to assess their relative difficulty in study skills. The data obtained from the application were aggregated using the mixed analysis method. The data from the quantitative portion of the study were analyzed using State Equation III, a pairwise comparison method based on Thurstone's comparative judgments theory. In the qualitative component of the study, individual interviews were conducted with students with learning disabilities and focus group interviews were conducted with their classroom teachers and parents. The objective was to ascertain the skills with which the students had the most and least difficulties. The findings of the study demonstrate that, based on the evaluation of the scale values of the relative level of difficulty in study skills, as well as the opinions of students, teachers, and parents, the students and teachers perceive the skill of“preparing a research paper”to be the most challenging, while parents identify the skill of preparing for the exam as the most difficult for their children. The next most challenging skill for students is organizing and preparing for the exam. A further finding of the study is that students, teachers for their students and parents for their children indicated that they had the least difficulty in the“listening”skill. The next most challenging skill is note-taking for students and homework for teachers. The findings are discussed, and suggestions for future research and practice are provided.