Sosyokültürel ve sosyoekonomik farklılıkların görsel sanatlar ve eğitimine yönelik bakış açılarına etkisi
The effect of socio-cultural and socio-economic differences on perspectives towards visual arts and education
- Tez No: 906010
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırma Sosyokültürel ve sosyoekonomik olarak farklı özellikler taşıyan çevrelerde yaşayan bireylerin görsel sanatlara ve görsel sanat eğitimine yönelik bakış açılarını tespit etmek ve bu nedenlerin görsel sanatlar ve eğitimine olan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara iline bağlı Çankaya ve Etimesgut ilçelerindeki birer özel okul ile Etimesgut ve Altındağ ilçelerinde bulunan birer devlet okulunun 7. sınıf öğrencilerinden ve velilerinden oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemini ise, araştırmanın evrenini oluşturan görsel sanatlar dersi 7. Sınıf öğrencilerinden rastlantısal yöntemle seçilmiş, 2'şer şubeden oluşan görsel sanatlar dersi 7. sınıf öğrencileri ve velileri oluşturmuştur. Veri toplama tekniği olarak alt amaçlara göre oluşturulmuş anket tekniği kullanılmıştır. Öğrenci ve veli anketleri ayrı ayrı hazırlanıp uygulanmıştır. Veri toplanacak okullar Ankara ilinden çeşitli semtlerin sosyoekonomik ve sosyokültürel farklılıkları göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmış olup veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler sosyokültürel ve sosyoekonomik olarak düşük düzey örnekleminde alınan okullardaki öğrenci ve velilerle; yüksek düzey örneklemde alınan öğrenci ve veliler arasında görsel sanatlar ve eğitimi konularında anlamlı farkların olduğu sayısal verilere bağlı analitik bulgularla tespit edilerek sonuçlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the perspectives of individuals living in environments with different sociocultural and socioeconomic characteristics towards visual arts and visual arts education and to reveal the effects of these reasons on visual arts and visual arts education. The universe of the research consists of 7th grade students and their parents from a private school in the Çankaya and Etimesgut districts of Ankara and a public school in the Etimesgut and Altındağ districts. The sample of the research was randomly selected from the 7th grade students of the visual arts course, which constitute the population of the research, and consisted of the 7th grade students of the visual arts course, consisting of 2 branches, and their parents. The survey technique created according to sub-purposes was used as the data collection technique. Student and parent surveys were prepared and administered separately. The schools from which data will be collected were selected by taking into account the socioeconomic and sociocultural differences of various districts in Ankara. A descriptive scanning model was used in the research and the data was analyzed using SPSS 25.0 program. The data obtained as a result of the research was conducted with the students and parents of the schools taken from the socioculturally and socioeconomically low level sample; It was determined by analytical findings based on numerical data that there were significant differences between the students and parents taken in the high-level sample in terms of visual arts and visual arts education and supported by the results.