Determination of building hall routes with GİS in external exams held at DEU campuses
DEU kampüslerinde gerçekleştirilen kurum dışı sınavlarda bina ve salon güzergahlarının coğrafi bilgi sistemleri ile belirlenmesi
- Tez No: 906012
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi gibi kurumlar tarafından düzenlenen sınavlarda, sınav yerinin ve güzergahının önceden bilinmesi ile bina içindeki sınav salonunun doğru bir şekilde tespit edilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) kampüslerinde bulunan sınav binaları ve dersliklerini kat planlarındaki yerleşimlerini ele almaktadır. Çalışmanın temel amacı, sınav salonlarının ve güzergahlarının adaylar tarafından WEB ortamında kolaylıkla bulunabilmesini sağlamaktır. İzmir DEÜ kampüslerinde düzenlenen kurum dışı sınav (ÖSYM, Açıköğretim, Milli Eğitim, Sigortacılık ve diğer) yapıcı kurumların kullanmakta olduğu derslikler özelinde geliştirilen bu prototip, bina ve salon güzergahlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak belirlenmesini amaçlamaktadır. DEÜ'nün Tınaztepe, Dokuzçeşmeler ve Buca Eğitim kampüslerinde yer alan sınav salonları, gerçekleştirilen saha çalışmaları sonucunda belirlenmiş ve kat planları CBS'ye uygun şekilde Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) ortamında hazırlanmıştır. AutoCAD ortamında üretilen kat planları önce ArcGIS uygulamasına aktarılmış ardından da Google Haritalar ortamına yüklenmiştir. Bu veriler, WordPress aracılığıyla adayların erişimine sunulmuş ve sınav salonlarına ulaşımı kolaylaştıran bir WEB uygulaması geliştirilmiştir. Üniversite kampüslerinde gerçekleştirilen kurum dışı sınavlarda bina ve salon güzergahlarının CBS ile belirlenmesi konusunda literatüre problemin çözüm yöntemi ve uygulamada kullanılan teknolojiler ile katkı yapılarak daha sonra bu konuda yapılacak çalışmalar için temel oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In examinations organized by institutions such as the Student Selection and Placement Center (ÖSYM), the Ministry of National Education (MEB), Anadolu University (A, Istanbul University and Atatürk University, it is of great importance to know the exam location and route in advance and to correctly identify the exam hall within the building. This study deals with the floor plan layout of exam buildings and classrooms in Dokuz Eylul University (DEU) campuses. The main purpose of the study is to ensure that exam halls and routes can be easily found by candidates on the WEB. This prototype, which was developed specifically for the classrooms used by external examinations (ÖSYM, Open Education, National Education, Insurance and others) held in İzmir DEU campuses, aims to determine the building and hall routes using Geographic Information Systems (GIS). The exam halls located in Tınaztepe, Dokuzçeşmeler and Buca Education campuses of DEU were identified as a result of field studies and floor plans were prepared in Computer-Aided Design (CAD) environment in accordance with GIS. AutoCAD, ArcGIS and Google Maps were used in this study, respectively. This data was made available to candidates via WordPress and a WEB application was developed to facilitate access to the exam halls. It is aimed to contribute to the literature on the determination of building and hall routes with GIS in external exams held on university campuses with the solution method of the problem and the technologies used in the application and to create a basis for future studies on this subject.