Kahoot! ve Plickers uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin İngilizce kelime öğrenme başarılarına ve İngilizce dersine yönelik tutumlarına etkisi
The impact of Kahoot! and Plickers applications on the English vocabulary learning and attitude towards English lessons of the secondary school students
- Tez No: 906030
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahoot! ve Plickers uygulamalarının yabancı dil derslerinde kullanılmasının 8. sınıf öğrencilerinin kelime öğrenme başarılarına ve İngilizce dersine ilişkin tutumlarına herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma, Kastamonu iline bağlı iki ilçede yer alan iki farklı ortaokula devam etmekte olan 21'i deney, 21'i kontrol grubunda olmak üzere toplam 42 sekizinci sınıf öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma altı hafta sürmüştür. Deney grubunda altı hafta boyunca İngilizce derslerinde Kahoot! ve Plickers uygulamaları kullanılarak kelime öğretimi yapılmış olup kontrol grubunda Web 2.0 araçları kullanılmadan ders işlenmiştir. Araştırmada karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri“Kelime Bilgisi Testi”ve Orakcı (2017) tarafından geliştirilen "İngilizce Tutum Ölçeğinden elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüş formları ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler, normallik analizi ve t-testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda, deney grubunda yer alan öğrencilerin kelime öğrenme başarılarında kontrol grubunda yer alan öğrencilere göre anlamlı düzeyde bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, deney ve kontrol gruplarının tutum ölçeği son test puanları karşılaştırıldığında puanların deney grubu lehine anlamlı şekilde yüksek olduğu belirlenmiştir. Görüş formları incelendiğinde, öğrencilerin Kahoot! ve Plickers uygulamaları ile ilgili genellikle olumlu görüşler belirttikleri görülmüştür. Buna ek olarak çalışmadan elde edilen veriler ışığında Web 2.0 araçlarının yabancı dil derslerinde kullanılmasına ilişkin uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine if there is an impact of using Kahoot! and Plickers applications in English classes on 8th graders' English vocabulary learning and attitude towards English lessons. This study conducted with the participation of 42 8th graders (21 in experimental group, 21 in control group) who study in two different secondary schools in Kastamonu's two districts. The study lasted for 6 weeks. The experimental group practiced target vocabulary by the help of Kahoot! and Plickers applications in English classes for six weeks. On the other hand, the control group practiced target vocabulary without mentioned Web 2.0 tools. In this research, mixed method was applied. The quantitative data of the study were gathered by using Vocabulary Achievement Test and English Attitude Scale, developed by Orakcı (2017). The qualitative data of the study were gathered with semi-structured interview forms. The quantitative data were analyzed through normality tests and t-tests. The qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that vocabulary achievement post test results of the experimental group are significantly higher than post test results of the control group. Besides, the attitude of the experimental group towards English lessons has been increased significantly when compared with the control group. According to the results of the semi-structured interview forms, it is understood that the students in the experimental group generally have a positive opinion about Kahoot! and Plickers applications. In addition to that, in the light of the data obtained from the study, a few suggestions about using Web 2.0 tools like Kahoot! and Plickers in foreign language courses were made to the implementors and researchers.