La représentation de l'espace géographique dans 'Amazonia' de Patrick Deville
Patrick Deville'in 'Amazonia' adlı yapıtında coğrafya ve uzam
- Tez No: 906042
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MEHLİKA KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İnsanların farklı coğrafyalara geçmişe oranla daha kolay seyahat edebilmesi ve günümüzde kültürler arası etkileşimin artması, gezi yazılarına olan ilgiyi artırıyor. Bu bağlamda çağdaş Fransız yazarlardan Patrick Deville (1957-…) alışılmadık coğrafi anlatım tekniğiyle benzerlerinden ayrılıyor. Romanları çoğunlukla okurların bir yerin coğrafyasını ve tarihini yeniden ziyaret etmesini sağlıyor. Amazonia (2019) adlı romanı, anlatısını bir mekâna, yani Amazon'a odaklayarak simgesel mekânlardan ilham alan tekil bir kurgu inşa ediyor. Coğrafi mekân çalışmalarıyla ilgilenen bir analiz yöntemi ve bir edebiyat teorisi olarak öne çıkan Bertrand Westphal'in jeoeleştirel kuramı, çalışmamıza konu olan mekanların incelenmesinde bize yardımcı olmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümü jeoeleştiri yöntemini kuramsal olarak özetlediğimiz bir bölüm oldu. Devamında, Westphal'in jeoeleştiri kuramını Deville'in eserindeki mekanlara uygulayarak değerlendirdik. Bu kuram sayesinde aktardığı Amazon mekanlarının niteliklerini ayırt etmeye çalıştık. Ayrıca mekân incelemeleri konusunda Henri Lefebvre'in çalışmalarını takip etmek bize büyük kolaylık sağladı. Çalışmaları, mekanların üretimindeki etkili faktörleri ve mekanların tarihsel evrimini anlamamıza büyük ölçüde katkı sağladı. Bu bağlamda Laurent Vidal'in Mazagao şehri üzerine hazırladığı eşsiz çalışmasını uygulamalı olarak ele aldık. Deville'in eserinde yer vermediği bu Amazon şehrinin orta çağ mekânından sanayi devri mekanına olan dönüşümüne tanıklık ettik. Postmodernizmle öne çıkan yersizyurtsuzluk kavramı Mazagao mekanının karakteristiğini açıklamada bize rehberlik etti. Lefebvre dışında çalışmamız sırasında mekân üzerine yapılan önemli çalışmalardan – Franco Moretti, Gaston Bachelard, Kenneth White, Mikhail Bakhtin – ilham aldık ve Deville'in mekânı kurgulamasını sağlayan metinlerarasılıktan yararlandık. Çalışmamızı, mekân-toplum ilişkisi bağlamında detaylı bir analizle ele alarak, mekanların dönüşümlerine dair çeşitli perspektifleri tartıştık ve sonuçlandırdık.
Özet (Çeviri)
The fact that people can now travel more easily to different geographies than in the past, along with the increasing interaction between cultures today, heightens the interest in travel writing. In this context, the contemporary French writer Patrick Deville (1957-...) distinguishes himself from his peers with his unconventional geographical narrative technique. Deville's novels often lead readers to revisit the geography and history of a place. His novel Amazonia (2019) concentrates its narrative on a specific location — the Amazon — and constructs a unique fiction inspired by symbolic spaces. Bertrand Westphal's geocritical theory, notable as both an analytical method and a literary theory focusing on the study of geographical space, assists us in analyzing the spaces that are the subject of our study. The second part of our work comprises a theoretical summary of this method. We assessed Westphal's theory by applying it to the spaces in Deville's work. Through this, we aimed to discern the distinctive qualities of the Amazonian spaces as described by Deville. Additionally, delving into Henri Lefebvre's studies of space has proved immensely beneficial to our research. Lefebvre's works have significantly enriched our understanding of the influential factors in the production of spaces and the historical evolution of these spaces. In this context, we applied Laurent Vidal's distinctive study on the city of Mazagao. This allowed us to observe the transformation of this Amazonian city from a medieval space to an industrial-era space — an aspect not covered in Deville's work. The concept of displacement, brought to prominence with postmodernism, served as our guide in elucidating the characteristics of the Mazagao space. In addition to Lefebvre, we drew inspiration from significant works on space, including those by Franco Moretti, Gaston Bachelard, Kenneth White, and Mikhail Bakhtin. We also leveraged the intertextuality that enabled Deville to construct space. Our study concluded with a detailed analysis of the relationship between space and society, encompassing various perspectives on the evolution of spaces.