The role of Turkey in the European union's energy security: Geopolitical issues with Turkish perspectives
Avrupa Birliği'nin Enerji Güvenliğinde Türkiye'nin Rolü: Türkiye Perspektifiyle Jeopolitik Sorunlar
  1. Tez No: 906055
  2. Yazar: CANTÜRK TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YOO DUKD KANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hankuk University of Foreign Studies
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkeler enerji sektöründe diğer ülkelerle işbirliği içindedir. Ancak Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkeler enerjide dışa bağımlı olduklarından gerekli kaynakları diğer zengin ülkelerden ithal etmek zorundadır. Ülkenin enerji ihtiyacını karşılamak için çeşitli farklı enerji türleri vardır. Üye ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayan bir enerji olan doğal gaz, kullanımı kolay ve Türkiye ile Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında boru hatları ile kolaylıkla taşınabilen bir enerji türüdür. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile Azerbaycan ve Türkmenistan gibi doğal gaz zengini ülkeler arasında yer almaktadır. Bu ülkeler Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin enerji ihtiyacını karşılayabilir. Türkiye ve Avrupa Birliği üye ülkeleri her yıl artan miktarlarda doğal gaza bağımlıdır. Doğal gaz üreticileri ekonomik kazanç için doğal gaz satmak istemektedir. Doğal gaz üreticilerini ve Avrupa Birliği üye devletlerini birbirine bağlayan bir proje, karşılıklı olarak büyük faydalar sağlayabilir. Türkiye de bu enerji projesinde çok önemli bir rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
Countries cooperate with other countries in the energy sector. However, since Turkey and European Union member countries are dependent in energy, they have to import the necessary resources from other rich countries. There are several different types of energy to bring together the country's energy needs. Natural gas, which is an energy that brings together member countries becauase of needs, is an energy type that is easy to use and can be easily transported to Turkey and European Union member countries by pipelines. Turkey is among the member states of the European Union and natural gas rich countries such as Azerbaijan and Turkmenistan. These countries can get together for the energy needs with Turkey and European Union countries. Turkey and European Union member countries are dependent on natural gas in increasing amounts every year. Natural gas producers want to sell natural gas for economic gain. A project that connects natural gas producers and European Union member states can be of great mutual benefit. Turkey will also play a very important role in this energy project.