Web 2.0 araçları ile zenginleştirilmiş ders ortamının öğrencilerin yenilikçi ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of a course environment enriched with Web 2.0 tools on students' innovative and creative thinking skills
- Tez No: 906127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı 6. sınıflarda Web 2.0 araçları ile zenginleştirilmiş sınıf ortamının öğrencilerin yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerine etkisini incelemektir. Uygulama süreci Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi, Etik ve Güvenlik ünitesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Bu temel amaç çerçevesinde, 8 hafta süren Etik ve Güvenlik ünitesinin öğretimi deney grubuna Web 2.0 araçları ile işlenirken, kontrol grubu ile geleneksel yöntemlerle işlenmiştir. Araştırma sonunda Web 2.0 araçlarının öğrencilerin yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerine etkisi incelenmiş ve Web 2.0 araçları hakkındaki görüşleri analiz edilmiştir. Çalışma örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Aydın ili Efeler İlçesi'nde bir devlet ortaokulunda 6.sınıfta öğrenim gören 64 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada karma yöntem desenlerinden olan açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı iki grup ön test-son test yarı deneysel araştırma deseninden oluşmuştur. Uygulama sürecinde Yaratıcı Düşünme Ölçeği (YADÖ) ve Yenilikçi Düşünme Ölçeği (YEDÖ) kullanılmıştır. Bulguları değerlendirmede bir istatistik programı kullanılmış. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Web 2.0 araçları ile desteklenmiş sınıf ortamındaki öğretimin, öğrencilerin yaratıcı ve yenilikçi düşünme becerilerine olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir. Deney grubuna uygulamadan önce ve sonra uygulanan yenilikçi ve yaratıcı düşünme ölçekleri için gerçekleştirilen analizlere göre deney grubunun son testleri lehine anlamlı bir farka ulaşılmıştır. Ayrıca yapılan görüşmeler aracılığıyla öğrencilerin Web 2.0 ders ortamları deneyimleri hakkındaki görüşleri ve yenilikçilik ile yaratıcılık hakkındaki düşünceleri incelenmiştir. Aynı zamanda nitel veriler için öğrenciler ile yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla görüşmeler yapılmıştır. Yenilikçilik puanı yüksek ve düşük olan 15 öğrenci ile görüşmeler yapılmış ve bu görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Kayıtlar dinlenerek kodlar, temalar ve alt temalar belirlenmiş, veriler kod sıklıkları belirtilerek tablolaştırılmıştır. Görüşme sonuçlarına bakıldığında iki gruptaki öğrencilerde Web 2.0 ortamı ile ders işlemeyi eğlenceli buldukları ve bu durumun onlar için farklı bir deneyim oluşturduğu vurgulanmıştır. Aynı zamanda yenilikçilik puanı yüksek olan öğrencilerin Web 2.0 araçlarına karşı daha ilgili oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of a classroom environment enriched with Web 2.0 tools on students' creative and innovative thinking skills in the 6th grade. The application process was carried out within the scope of Information Technologies and Software Course, Ethics and Security Unit. Within the framework of this main purpose, the teaching of the Ethics and Security unit, which lasted 8 weeks, was taught with Web 2.0 tools for the experimental group, while it was taught with traditional methods for the control group. At the end of the research, the effects of Web 2.0 tools on students' creative and innovative thinking skills were examined and their opinions about Web 2.0 tools were analyzed in depth. The study sample consists of 64 students studying in the 6th grade at a public secondary school in Efeler District of Aydın province in the 2023-2024 academic year. In the study, mixed method and explanatory sequential design, which is one of the mixed method designs, was used. The quantitative part of the study consisted of a two-group pretest-posttest quasi-experimental research design. Creative Thinking Scale (CTS) and Innovative Thinking Scale (ITS) were used during the application process. SPSS 24.0 package program was used to evaluate the findings. At the same time, interviews were conducted with the students through a semi-structured interview form for qualitative data. Interviews were held with 15 students with high and low innovativeness scores and these interviews were recorded. By listening to the recordings, codes, themes and sub-themes were determined, and the data were tabulated by indicating their frequencies. According to the findings of the research, it was observed that teaching in a classroom environment supported by Web 2.0 tools had a positive impact on students' creative and innovative thinking skills. According to the analyzes applied for the innovation and creativity scales performed as pre-test and post-test before and after the application to the experimental group, a significant difference was reached in favor of the post-tests of the experimental group. Additionally, as a result of the interviews, students' opinions about their experiences in Web 2.0 course environments and their thoughts about innovation and creativity were examined. Looking at the interview results, it was emphasized that in both student groups with low CTS scores and high ITS scores, the students found teaching with the Web 2.0 environment fun and that this created a different experience for them. It was also determined that students with high innovativeness scores were more interested in Web 2.0 tools.