A critical evaluation of Callicott's turn to anthropocentrism in his earth ethic
Callicott'un yeryüzü etiğinde insanmerkezciliğe geçişinin eleştirel bir değerlendirilmesi
  1. Tez No: 906153
  2. Yazar: ALİ DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde, Leopold'un insan merkezli olmayan toprak etiğini uzun yıllar boyunca geliştiren ve savunan J. Baird Callicott'u ve Leopold'un yerel ölçekli bilgeliğini ve çevresel konulardaki toprak etiğini daha büyük, gezegensel bir ölçeğe, Yeryüzüne, biyosfere yayma çabalarını inceleyeceğim. Callicott'un çabasının arkasındaki temel neden, tüm gezegeni etkileyecek, felaketlere yol açacak yaklaşan küresel bir iklim değişikliğidir. Callicott, Leopold'un toprak etiği ve 1923 makalesindeki insan merkezli olmayan bir Yeryüzü etiği embriyosunu, Gaia hipotezi ve Rasyonel Bireyciliği, bir Yeryüzü etiği için bilimsel ve etik bir temel sağlayıp sağlayamayacağını görmek için değerlendirir; ancak çalışmasının asıl vaadini yerine getiremez. Bu tezde, Callicott'un insan merkezli olmayan Yeryüzü etiğinin neden imkânsız olduğunu açıklayacağım ve Callicott'un daha önce toprak etiğini savunurken kullandığı bütünlük ve sağlık gibi normların ve biyotik topluluklara saygı, bütüne yönelik olası ahlaki duygular ve bir gezegen gibi düşünme gibi kavramların bir Dünya etiği için de geçerli olup olamayacağını değerlendireceğim. Callicott, bu olasılıkları ciddi bir şekilde düşünmeden, açıklanamayacak bir şekilde olası bir insan merkezli olmayan Yeryüzü etiğinden insan merkezli bir Yeryüzü etiğine manevra yapar. Vekil“küresel insan uygarlığı”nın ölçeği ve odak noktası yalnızca insanlarla sınırlı olduğundan, insan merkezci olmayan bir dünya etiği olamayacağını savunacağım. Son olarak, bütünlük ve sağlık normlarının, özellikle sağlık normunun, insan merkezli veya insan merkezli olmayan bir Dünya etiği için norm olabileceğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I will examine J. Baird Callicott, who developed and defended Leopold's non-anthropocentric land ethic for many years, and his efforts to extend Leopold's local-scale wisdom and land ethic on environmental issues to a larger, planetary scale, the Earth, the biosphere. The main reason behind Callicott's effort is that impending global climate change will cause catastrophic consequences that will affect the entire planet. Callicott evaluates Leopold's land ethic and the embryo of a non-anthropocentric Earth ethic in his 1923 article, Gaia Hypothesis and Rational Individualism, to see whether they can provide a scientific and ethical basis for an Earth ethic, but he does not seem to achieve the goal he initially set eventually. In this thesis, I will offer reasons why Callicott eventually thinks a non-anthropocentric Earth ethic is impossible and evaluate the possibility of whether Leopoldian norms such as integrity and health and concepts such as respect for biotic communities, possible moral sentiments toward wholes and thinking like a planet, which Callicott used in his previous defense of land ethic, can also be valid for the Earth ethic. Without seriously considering these possibilities, Callicott maneuvers from a possible non-anthropocentric Earth ethic to an anthropocentric Earth ethic, arguing that there cannot be a non-anthropocentric Earth ethic because the scale and focus of the surrogate“global human civilization”are limited only to humans. Finally, I claim that the Leopoldian norms of integrity and health, especially the norm of health, can serve as a norm for an anthropocentric and non-anthropocentric Earth ethic.