Hollanda'da tarımın ekonomik kalkınmaya ve istihdama etkileri
Effects of agriculture on economic development and employment in the Netherlands
  1. Tez No: 906187
  2. Yazar: EMİNE DUYGU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ÇEBİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tarım, bilindiği üzere insanların gıda ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, hayvan yeminin hammaddesini, ekonomik olarak ise elde edilen ürünlerin işleyişi ve pazarlanması ve sürdürülebilir yaşam için önem arz etmektedir. Hollanda tarım arazisinin az olmasına karşın yürütmüş olduğu tarım politikaları, eğitimleri ve inovasyonları ile tarım alanında dünyadaki sayılı başarılı ülkelerden biridir. Bu başarısını dünyada Amerika'dan sonra tarım ihracatında ikinci olarak göstermektedir. İlk Tarım alanında üniversiteye sahip olan Hollanda eğitime vermiş olduğu destekle tarım alanındaki başarısını artırmakta ve istihdam koşullarını yükseltmektedir. Bu çalışmada Hollanda'nın Tarım alanındaki tarihsel süreci ve Genel ekonomisine olan etkileri üzerinde durulmakla birlikte istihdama olan etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is known, agriculture, in addition to meeting people's food needs, is also important for providing the raw materials of animal feed and economically for the processing and marketing of the products obtained and for sustainable living. Despite having limited agricultural land, the Netherlands is one of the most successful countries in the world in the field of agriculture with its agricultural policies, training and innovations. It shows this success as the second in the world in agricultural exports after America. The Netherlands, which has the first university in the field of Agriculture, increases its success in the field of agriculture and raises employment conditions with the support it provides to education. In this study, the historical process of the Netherlands in the field of agriculture and its effects on the general economy are emphasized, as well as its effects on employment.