Gastrik intestinal metaplazi anemiye yol açar mı?
Does gastric intestinal metaplasia cause anemia?
- Tez No: 906237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KÖSEKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma, intestinal metaplazi (IM) ile anemi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 2017-2023 yılları arasında endoskopi yapılan 183 hastanın retrospektif değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 18 yaş üzeri erkek ve postmenopozal kadınlar dahil edilmiş; premenopozal kadınlar, malignite tanısı olanlar ve belirgin gastrointestinal kanama bulgusu olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the relationship between intestinal metaplasia (IM) and anaemia. Materials and Methods: The study was carried out by retrospective evaluation of 183 patients who underwent endoscopy between 2017 and 2023 at Bolu Izzet Baysal Training and Research Hospital. Male and postmenopausal women over the age of 18 years were included in the study; premenopausal women, patients diagnosed with malignancy, and patients with significant gastrointestinal bleeding were excluded.