Göç ve yemek kültürü: Suriyeli restoranlar örneği
Migration and food culture: The example of Syrian restaurants
  1. Tez No: 906238
  2. Yazar: FATMA ÖZGE TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yemek, günümüzde biyolojik olarak tüketim malzemesi olmanın ötesinde bizlere toplumsal sosyolojik çözümlemenin olanağını sunan bir kavramdır. Yemeğe konulan malzemeler, pişirilme biçimleri, yemeğe hangi ürün ile başlandığı ve sofra düzenine kadar tüm etkenler kültürel olan bu sürecin bir parçasıdır. Kültürel olan bu sürecin değişim ve dönüşüme tabi olması ise kaçınılmazdır. Bu araştırma ise 2011 yılında Suriye'de çıkan iç karışıklıklar sonucunda Türkiye'ye gelen ve İstanbul ili içerisinde restoran açan Suriyelilerin yemek kültürleri üzerine gerçekleştirilmiştir. İnsan göç ettiği yere kendi alışkanlıklarını ve kültürel kodlarını da beraberinde götürür. Gidilen bu yeni yerde etkileşim ve iletişimden kaynaklı değişimin olması tabii bir süreçtir. Yemek ve göçün sarmal ilişkisi üzerinden gerçekleştirilen bu çalışma, İstanbul'da yaşayan restoran sahibi Suriyeli sığınmacıların yemek kültürlerinin toplumsal uyuma olan etkileri, yemek sayesinde edindikleri sosyal ağlar, Türk yemek kültürüyle etkileşimi neticesinde kendi yemek kültürlerinde meydana gelen değişim ve dönüşümü üzerine odaklanmıştır. Çalışmada yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği ile gerçekleştirilen görüşmelerle veri doyumu sağlanana kadar veri toplanmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, Suriye'den Türkiye'ye göç ile başlayan sürecin zorlayıcı etkileri, yemeğin birleştirici kültürel bir öğeye dönüşmesi, yemeğin Suriyeli sığınmacılar için ifade ettiği anlamlar, kültürel etkileşim sonucunda değişimi ve dönüşümü üzerinden toplumsal uyum sürecindeki rollerine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The food is a concept that offers an opportunity for sociological analysis, beyond being a biological consumable. Factors such as the ingredients, the way it is cooked, the initial food of a meal, even the table setting are all parts of this cultural process. It is inevitable that this cultural process is subject to change and transformation. This research was carried out on the food culture of Syrians who came to Turkey as a result of the civil unrest in Syria in 2011 and opened restaurants in Istanbul. The human beings take their own habits and cultural codes with them wherever they migrate. Due to communication and interaction of people in this new place, experiencing a transformation is a natural process. This study, which was conducted on the spiral relationship between food and migration, focused on the effects of the food culture of Syrian refugees who are restaurant owners living in Istanbul on social harmony, the social networks they gained through food, and the changes and transformations in their food culture as a result of their interaction with Turkish food culture. Designed as a qualitative research, this study was conducted using a semi-structured in-depth interview technique and data was collected until data saturation was achieved in the interviews. Based on the data obtained, the focus was on the challenging effects of the process that started with the migration from Syria to Turkey, the transformation of food into a unifying cultural element, the meanings of food for Syrian refugees, and their roles in the social adaptation process through change and transformation as a result of cultural interaction.