Yaşlı bireylere uygulanan ayak refleksolojisi ve abdominal masajın konstipasyon üzerine etkilerinin karşılaştırılması: Bir randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effects of foot reflexology and abdominal massage in elderly individuals on constipation: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 906242
  2. Yazar: AYSUN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Randomize kontrollü deneysel bu çalışma, yaşlı bireylere uygulanan ayak refleksoloji ve abdominal masajın konstipasyon üzerindeki etkilerinin belirlenip karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki bir ilin üç farklı huzurevi/yaşlı bakım merkezinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 30 ayak refleksoloji, 30 abdominal masaj ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 90 yaşlı birey oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Roma IV Kriterleri, Bristol Dışkı Kıvamı Skalası, Birey Tanıma Formu, Birey Takip Formu ve Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ile toplanmıştır. Ayak refleksolojisi ve abdominal masaj grubundaki yaşlı bireylere üç günde bir kez, her seans 30 dakika olacak şekilde toplam sekiz seans uygulama yapılmıştır. Kontrol grubundaki yaşlı bireylere herhangi bir girişim uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study, as a randomized controlled fully experimental study, was conducted to determine and compare the effects of foot reflexology and abdominal massage applied to elderly individuals on constipation. The sample of this study, which was conducted in three different nursing homes/elderly care centers in a province in the Eastern Black Sea Region, consisted of a total of 90 elderly individuals, 30 in the reflexology, 30 in the abdominal massage and 30 in the control group. The data of the study were collected using the Rome IV Criteria, Bristol Stool Consistency Scale, Individual Identification Form, Individual Follow-up Form and Constipation Severity Scale. A total of eight sessions were applied to the elderly individuals in the reflexology and abdominal massage groups, every three days for three weeks. No intervention was applied to the elderly individuals in the control group.