İş tatmininin işgören performansı üzerindeki etkisi ve iş stresinin aracılık rolü: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
Job satisfaction's effectiveness on staffs performance and business stress' role of intermediation: A study on bank staffs
  1. Tez No: 490892
  2. Yazar: İDİL KİRAZ AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir işletmenin hayatını sürdüren, büyüten ve geliştiren çalışanlardır. Bu yüzden, 21. yüzyılın, 20. yüzyıldan ayıran en önemli farkı insan kaynaklarıdır. Bununla birlikte artık örgütlerin yönetim bölümü çalışanların fiziksel ve psikolojik yönleriyle onları ele almalı ve işlerini gerçekleştirmelerinde, çalışma şartlarını iyileştirerek onları motive etmelidirler. Böylece işgörenler, tüm beklentilerini karşılayan örgütlerde (çalışma ortamı, ücret, terfi, iş güvencesi gibi ) tatmin olurlar. İş tatmini sağlanan örgütlerde, işgörenlerin performansları etkili olur ve işletme sağlıklı bir biçimde hayatını devam ettirerek, amaç ve hedeflerine ulaşır. Ancak 21.yüzyılla birlikte meydana gelen küreselleşme ile birlikte stres de hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası olmuştur. İş stresi, en uygun bir düzeyde iken çalışanlar için olumlu yalnız fazlası bir takım olumsuzluklar yaşatmaktadır. Çalışma koşullarında ki birçok olumsuzlukların işgörenleri yoğun strese girmelerine sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü çalışanlar, stresin yarattığı olumsuzluklar karşısında işten aldıkları tatmin seviyeleri düşer ve beraberinde işletmeye olan performansları düşmektedir. Performansları düşen bir örgütte, hedef ve amaçlarını gerçekleştiremez, işletme hayatını uzun süre sürdüremez. Bu yüzden iş tatmininin işgören performansı üzerindeki etkisi ve iş stresinin aracılık rolü araştırılmıştır. Yoğun çalışma şartlarından ve tekdüze çalışmalarından ötürü saha çalışması, banka çalışanları seçilmiştir. Çalışmanın evren ve örneklemini Ankara ilinde, 220 kamu kesimi ve 220 özel banka çalışanına anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak çalışanların demografik özellikleri, Aktaş tarafından geliştirilen stres ölçeği, Çöl'ün performans ölçeği ve Minnesota iş tatmin ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, ilişki belirlemeye yönelik olarak korelasyon testi, etki düzeyini belirlemeye yönelik olarak ise yapısal eşitlik modeli, ilişkinin demografik değişkenler açısından farklılaşmasını ortaya koymaya yönelik olarak Anova ve t testleri kullanılmıştır. Yapısal eşitlik modeli kullanılarak, iş tatmininin, performans üzerinde etkisi olduğu ve iş tatmininin, işgören performans üzerine etkisinde iş stresinin aracılık rolü olduğu pozitif yönde ve anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
People who run, develop and grow a company are the staffs of that company. The most important difference distinguishing the 21st century from the 20th century is human resources. İn addition to this, management department of organizations should deal with them in physical and psychological aspects of the employees and motivate them by improving their working conditions. Thus, employees are satisfied to work in organizations that meet all expectations (such as working environment, wages, promotion, job security). Performances of the workers are effective in organizations where job satisfaction is supplied. Thanks to this, enterprises achieve its aims and objectives by continuing its life in a health way. However,stres has also become an essential part of our lives with the globalization of the 21st century. When work stres is at the appropriate level, it has positive effects on people. On the other hand, more work stres causes negativities. These negativities in working conditions cause intensive stres in workers. Employees are less satistied with their work and their performance fall, goaals and aims can't be achieved and organizations life can't be mainted. Therefore, job satisfaction's effectiveness on staffs performance and business stress role of intermediation has been invastigated. Bank empleyees were selected for field work because of intense working conditions and uniform work. A survey which measuers was applied to 220 public sector and 220 private bank employees in Ankara. Demographic Characteristics of Employees, Stress Scala developed by Aktaş, Çöl's Performance Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale have been used as a data collection tool in the study. In the analysis of collected data, correlation test was used to determine the effect level. Anova and T tests were used to determine the difference of the relationship in terms of demographic variables It was found meaningful, by using the structural equayion, that job satisfaction has influence on performance and work stress has an intermadiary role between job satisfaction and work performance.