Öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ilişkin özyeterliği ile görüşlerinin incelenmesi
Analysing teachers' self-efficacy and their views on differentiated instruction
- Tez No: 906257
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN RECEPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kastamonu ili özelinde devlet okullarında çalışan ilköğretim öğretmenlerinin farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz yeterlik algıları ile görüşleri arasındaki ilişkinin incelenip, veriler doğrultusunda ilişkisini saptamak ve varsa aralarındaki ilişkinin yönlerini belirlemektir. Araştırma, eğitim sisteminin önemli sorunlarını barındıran genel bir konuya ışık tutmak istemektedir. Şöyle ki yönetmelik ve müfredatta bireysel planlamaların ve esnek programların olmasına karşın, öğretimde uygulanması gereken yöntem ve tekniklerin çeşitliliğine vurgu yapılmasına rağmen, halen sahada ve sınıflarda klasik yöntemlerle öğretimi planlayan öğretmenlerin, her öğrenciye öğretim programını aynı yöntem ve teknikle kazandırmaya çalışmasının altında yatan nedenlerin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Çalışmanın yapılması öğretmenlerin görüşlerinin aydınlatılması açısından önem taşımaktadır. Araştırmada, farklılaştırılma yöntemlerinin güncel olarak müfredatlar da uygulanabilir olması, bu alanda yapılan çeşitli araştırmaların bulunmasına karşın problem konusunun ayrıca öğretmen görüşleriyle ve öz yeterlik algısının ilişkisiyle birleştirilerek, bir bütünlük oluşturabilmesi açısından önemlidir. Hem öğretmenin yaklaşımı uygulamaya ilişkin öz yeterlik algısı hem de konuya ilişkin görüşlerinin birleştirildiği bir çalışma, sahada olan öğrenme problemlerine ve hala müfredatın kişiselleştirilememesine ışık tutacaktır. Araştırmanın sonunda öğretmen görüşleri doğrultusunda ortaya konan çözüm önerilerinin bu alanda bir farkındalık oluşturarak eğitim politikalarının geliştiricileri ve uzmanları için bir yol haritası niteliği taşıyabileceği düşünülmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu ili genelinde görev yapmakta olan 127 tane ilkokul, 218 tane ortaokul öğretmeni olmak üzere toplam 345 tane katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini elde etmek için 'Farklılaştırılmış Öğretim Öz Yeterlik Ölçeği' ve Türkçe 'ye uyarlanan 'Farklılaştırılmış Öğretime İlişkin Öğretmen Görüşleri (Di-Quest) Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizinde % 95 doğruluk oranı kabul edilerek IBM SPSS Statistics 27 paket program kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip olduğu belirlenen çalışmada: Aritmetik ortalama, yüzdelik, standart sapma, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı hesaplamaları ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz yeterlik algıları cinsiyet, branş, mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılık göstermezken, yaş, okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklar olduğu gözlemlenmiştir. Farklılaştırılmış öğretime ilişkin öğretmen görüşlerinde ise yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermezken, cinsiyet, branş, okuldaki görev süresi ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Bununla birlikte, farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz yeterlik algısı ile öğretmen görüşleri arasında zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ilişkin öz yeterlik algısının alt boyutlarının farklılaştırılmış öğretime karşı öğretmen görüşleri üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu ve toplam varyansın %51'ini açıkladığını, öz yeterlik algısının öğretmen görüşlerine katkısının istatiksel olarak çok yüksek düzeyde anlamlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the self-efficacy perceptions and opinions of primary school teachers working in public schools in Kastamonu province, to determine the relationship in line with the data and to determine the directions of the relationship, if any. The research aims to shed light on a general issue that harbors important problems of the education system. That is to say, despite the existence of individual planning and flexible programs in the regulations and curriculum, and despite the emphasis on the diversity of methods and techniques that should be applied in teaching, it is aimed to reveal the underlying reasons why teachers who still plan teaching with classical methods in the field and in classrooms try to teach the curriculum to each student with the same method and technique. Conducting the study is important in terms of enlightening the views of teachers. In the research, the fact that differentiation methods are currently applicable in curricula, although there are various researches in this field, is important in terms of creating a unity by combining the problem subject with teacher views and the relationship of self-efficacy perception. A study that combines both the teacher's perception of self-efficacy regarding the implementation of the approach and their views on the subject will shed light on the learning problems in the field and the fact that the curriculum is still not personalized. At the end of the study, it is thought that the solution suggestions put forward in line with the teachers' views can create awareness in this field and serve as a road map for the developers and experts of educational policies. The study group of the research consists of a total of 345 participants, 127 primary school teachers and 218 secondary school teachers working in Kastamonu province. 'Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale' and 'Teacher Opinions on Differentiated Instruction (Di-Quest) Scale' adapted into Turkish were used to obtain the data of the study. IBM SPSS Statistics 27 package program was used in the analysis of the data by accepting 95% accuracy rate. In the study, which was determined to have normal distribution: arithmetic mean, percentage, standard deviation, independent groups t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product-moment correlation coefficient calculations and multiple linear regression analysis were performed. As a result of the study, it was observed that teachers' self-efficacy perceptions about differentiated instruction did not differ significantly according to gender, branch, and professional seniority variables, while there were significant differences according to age, length of service in the school, and educational status variables. Teachers' views on differentiated instruction did not differ significantly according to age and professional seniority variables, while they differed significantly according to gender, branch, length of service in school and educational status variables. However, it was determined that there was a weak positive significant relationship between self-efficacy perception and teachers' views on differentiated instruction. In addition, it was determined that the sub-dimensions of teachers' perception of self-efficacy for differentiated instruction were significant predictors of teachers' views towards differentiated instruction and explained 51% of the total variance, and the contribution of self-efficacy perception to teachers' views was statistically significant at a very high level.